Wybierające miejsce, w którym spędzimy czas nad wodą bierzemy pod uwagę wiele czynników. Przed takim pobytem warto sprawdzić, czy działające tam kąpieliska spełniają najwyższe standardy. Zobacz, które plaże w naszym powiecie zostały wyróżnione certyfikatem „Błękitnej Flagi”.

„Błękitna Flaga” to certyfikat, który przyznawany jest kąpieliskom i marinom działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienie obowiązuje tylko przez jeden sezon, co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole.

Pod ocenę jury brane są następujące zagadnienia: jakość wody, czyli konieczność przeprowadzania co dwa tygodnie badań wody przez odpowiednie służby; utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu (częstotliwość sprzątania, odpowiednia liczba koszy na śmieci, segregacja odpadów, odpowiednia liczba urządzeń sanitarnych, zakaz wjazdu na plażę pojazdów mechanicznych, zakaz wstępu zwierząt na plażę); dostępność (ciągi piesze, rowerowe, dojazd transportem publicznym do kąpieliska); bezpieczeństwo na terenie kąpieliska (odpowiednia liczba ratowników WOPR, wyposażenie w sprzęt ratunkowy, stanowisko pierwszej pomocy, oznakowanie stref dla różnych grup użytkowników); dostępność dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, urządzenia sanitarne, miejsca postojowe); prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przez gminę.

W tym roku wyróżnieniem mogą pochwalić się 22 polskie plaże. Do tego zaszczytnego grona możemy zaliczyć plaże z gminy Dziwnów: w Dziwnówku, Dziwnowie oraz Międzywodziu.