Pozycjonowanie stron to dzisiaj podstawa działań marketingowych. Działania SEO, jak inaczej określa się pozycjonowanie, pozwalają na uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwań. Jednak nie zawsze efekty są zadowalające. Wynika to głównie z błędów, których czasami trudno uniknąć. Podpowiadamy, jak unikać najczęstszych błędów w SEO i na czym one tak właściwie polegają.

Niewłaściwy dobór fraz kluczowych

Podstawą pozycjonowania stron jest używanie właściwych fraz kluczowych. W zasadzie to wokół nich prowadzi się większość działań SEO. Zadaniem pozycjonera jest wybrać odpowiednie frazy, a następnie umieścić je z odpowiednią częstotliwością we właściwych miejscach. Dobór fraz kluczowych jest istotny, ponieważ to on decyduje o tym, czy po osiągnięciu wysokich pozycji w wyszukiwaniach rzeczywiście dojdzie do zwiększenia sprzedaży. Chodzi w końcu o to, aby użytkownik po zobaczeniu linku kliknął w niego, a następnie rzeczywiście skorzystał z oferty.

Niektórzy przedsiębiorcy na frazy kluczowe wybierają nazwy produktów czy też kategorii. Często jest to dobry wybór, jednak nie zawsze. Frazy należy wybrać na podstawie analizy, jakie frazy wpisują w wyszukiwarce użytkownicy zainteresowani produktami z danych kategorii. Trzeba uwzględnić też budżet oraz klienta docelowego. Wszystko po to, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czy frazy powinny być ogólne, czy też bardziej konkretne.

Bagatelizowanie klienta lokalnego

Często popełnianym błędem jest też pozycjonowanie stron jedynie pod ogólne frazy, bez specyfikacji lokalnej. Natomiast pozycjonowanie lokalne to dzisiaj w zasadzie nieodłączny element pozycjonowania jako takiego. W przypadku firm działających jedynie w danej miejscowości czy województwie pozycjonowanie lokalne jest wręcz najważniejsze, ponieważ większość potencjalnych klientów, szukając usług czy produktów, wraz z frazą główną wpisuje też określenie regionu. Jednak nawet Ci, którzy szukają globalnie, często wpisują frazy z określeniami regionów. Wynika to z przyzwyczajenia czy też przekonania, że im bliżej znajduje się, dajmy na to, sklep interentowy, tym szybsza będzie dostawa zamówionych produktów.

Zaniechanie działań

Przyglądając się największym błędom w SEO, trzeba też wspomnieć o zaniechaniu czy spowolnieniu działań w ramach pozycjonowania stron. Po osiągnięciu pozytywnych rezultatów czasami dochodzi do zaprzestania prowadzonych dotychczas działań lub też ograniczenia budżetu na SEO. Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie, ponieważ choć na efekty pozycjonowania trzeba czekać dosyć długo, wszystko co udało się osiągnąć, można stracić bardzo szybko. Aby strona wciąż znajdowała się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwań, pozcyjonowanie trzeba kontynuować cały czas z takim samym natężeniem. Odpuszczenie choćby na chwilę okazuje się bardzo kosztowne, i to dosłownie.

Dzisiaj pozycjonowanie stron jest nie tyle opcją, ile koniecznością. Jednak aby czerpać realną korzyść z SEO, należy prowadzić działania zgodnie z zasadami, unikając błędów. Po zapoznaniu się z powyższym tekstem znasz już najczęściej popełniane błędy. Niemniej w rzeczywistości jest ich więcej. Aby działania SEO były bezbłędne, najlepiej zlecić je specjalistom.

Szukasz zaufanego specjalisty SEO? Zapraszamy! Studio Lokomotywa – pozycjonowanie stron Szczecin!