Biblioteka Publiczna Gminy Wolin zaprasza do wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek — ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy! W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Biblioteka – miejsce na czasie”, bo dziś biblioteka to nie tylko książki, ale również przestrzeń spotkań, edukacji, rozwoju i kultury.
Co przygotowano?
Szereg spotkań z autorami (i nie tylko), paneli oraz warsztatów, które odbędą się w Bibliotece w Wolinie w dniach 6–16 maja 2025 r.
- 6 maja (wtorek) o godz. 17.00 ks. Paweł Wiśniewski, który w zeszłym roku opowiadał o pieszej wędrówce do Santiago de Compostela, tym razem zabierze nas w podróż po Polsce. Podróżnik, w ramach trwającego kilka lat projektu „Autem po Polsce”, odwiedził wszystkie powiaty w kraju!
- 8 maja (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem, połączone z wykładem na temat polskiego i skandynawskiego kryminału pt. „Kryminalna zbrodnia w kuchni, czyli przepis na kryminał nieco mroczny, mocno krwisty, a czasami topograficzny”.
- 9 maja (piątek) o godz. 16.30 wyruszymy w sentymentalną podróż do świata literatury z okresu PRL.
Jakim człowiekiem był autor „Czterech pancernych”? Czy Pan Samochodzik to alter ego swojego twórcy?
Na te pytania odpowie Jarosław Molenda — autor ponad 60 książek, w tym biografii Nienackiego, Szklarskiego i Przymanowskiego. - 10 maja (sobota) cofniemy się w czasie za sprawą dwóch niezwykłych gości.
O godz. 16.00 Mirosław „Legendziarz” Wacewicz opowie o wodach otaczających Wolin, lokalnych legendach, łodziach pływających po Zalewie Szczecińskim (m.in. Zeesbootach) oraz rybackich zwyczajach. Towarzyszyć mu będzie wystawa obrazów malowanych m.in. kawą, autorstwa Marcina „Yperyta” Przydatka, przedstawiająca historyczne łodzie.
Dwie godziny wcześniej, o godz. 14.00, zapraszamy na rodzinne warsztaty tworzenia dioram o tematyce morskiej – będziemy uzupełniać modele statków. Warsztaty poprowadzi również Marcin „Yperyt” Przydatek. - 12 maja (poniedziałek) o godz. 17.00 spotkanie z Marcinem Ogdowskim, korespondentem wojennym, który pracował m.in. w Iraku, Afganistanie, Ukrainie, Gruzji, Libanie, Ugandzie i Kenii. Nazywany jest „pierwszym polskim blogerem wojennym”. Jest autorem książek: reportaży, powieści wojennych oraz literatury z gatunku war fiction i political fiction.
- 13 maja (wtorek) o godz. 17.00 ze swoją najnowszą powieścią kryminalną „Raport kruka” zagości u nas Przemysław Kowalewski – jeden z najciekawszych szczecińskich autorów kryminałów ostatnich lat. Skarby Gryfitów, tajemnicze krypty… Jeśli lubicie tego typu tematy – zapraszamy!
- 14 maja (środa) o godz. 17.00 zapraszamy rodziców i opiekunów małych dzieci na panel „ABC mądrego rodzica”.
- Ada Michoń (familiolog, interwentka kryzysowa, doula) wygłosi wykład „Kryzys matki – czy da się na to przygotować?”
- Leszek Naziemiec (fizjoterapeuta niemowląt i małych dzieci, psycholog) opowie, jak najmłodsze dzieci przystosowują się do życia, w wykładzie „Paleo-dziedzictwo”.
- Emilia Kwiatkowska (ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy, specjalista BHP) doradzi, co robić w przypadku zadławienia, zakrztuszenia i zachłyśnięcia.
- Klaudia Puzdrowska (dietetyk kliniczny i pediatryczny) przedstawi temat alergii pokarmowych u dzieci – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić.
- 16 maja (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się wieczór autorski z Dianą Brzezińską, dobrze znaną wolińskim czytelnikom autorką kryminałów. Pretekstem spotkania będzie jej najnowsza książka „Łgarz” — pierwszy tom cyklu o profilerze Aleksandrze Lewisie.
Wstęp wolny.
Podczas spotkań będzie można nabyć książki autorów.