Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim przeprowadzili spotkanie dla seniorów. W trakcie spotkania w Stuchowie omawiano zagrożenia na jakie są narażone osoby starsze, a także ich bezpieczeństwo w świecie finansów. Seniorzy podczas spotkania otrzymali kamizelki odblaskowe, opaski oraz broszury informacyjne.

Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Stuchowie. Uczestniczyły w nim także panie z Ośrodka Opieki Społecznej w Świerznie. Dzielnicowy z podległego rejonu, mł. asp. Dariusz Surowiecki wraz z sierż. Katarzyną Jasion wprowadzili seniorów w omawiany temat. W związku z kolejnymi przypadkami oszustw w naszym regionie, których ofiarami stają się osoby starsze uzmysłowiono seniorom zagrożenia związane z coraz większą przebiegłością i pomysłowością oszustów.

Oprócz znanych metod, kiedy osoby podszywające się pod członków rodziny, pracowników administracji czy policjantów wyłudzają od osób starszych znaczne sumy pieniędzy, w ostatnim czasie pojawił się nowy, niepokojący trend. Oszuści wykorzystując aktualnie panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wykorzystują niewiedzę i łatwowierność seniorów.

Poza metodą „Na koronawirusa” na spotkaniu poruszono także tematykę znanych już oszustw „Na wnuczka”, „ Na Policjanta”, „Na pracownika ZUS”, „Na inkasenta”, „Na litość”, jak również inne metody jakimi posługują się oszuści oraz sposoby chronienia się przed takimi działaniami. Poznanie schematów działań przestępców w przyszłości ułatwi seniorom rozpoznanie niebezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania uzyskali informację jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia oraz jak wzywać pomocy i powiadamiać Policję.

Przypomniano także o sposobach prawidłowego zabezpieczenia kart bankomatowych, numerów PIN oraz wskazano sposoby bezpiecznego korzystania z bankomatów. Uwagę uczestników zwrócono również na odpowiednie zabezpieczenie własnych domów przed kradzieżami.

Wszyscy otrzymali ulotki informacyjne zawierające podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie każdy senior powinien zachować oraz elementy odblaskowe. Na zakończenie odbyła się dyskusja podczas, której uczestnicy spotkania przekazali funkcjonariuszom problemy i spostrzeżenia jakie napotykają w codziennym życiu.

sierż. Katarzyna Jasion