W związku z zakończeniem wakacyjnej przerwy w okolicach szkół widoczny jest wzmożony ruch pojazdów i pieszych. Policjanci kamieńskiej jednostki od początku września prowadzili działania profilaktyczne, pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Działania te mają na celu przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

Dzieci powróciły do szkół po letniej przerwie. Należy pamiętać, że uczniowie docierają do szkoły różnymi środkami komunikacji. W związku z tym funkcjonariusze kamieńskiej komendy od początku września przypominają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wręczając odblaski najmłodszym uczestnikom ruchu. Pamiętajmy, że dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się po drodze bez opiekuna. Nadzór nad nimi może sprawować rodzeństwo, które ukończyło 10 lat.

Przypominajmy naszym milusińskim, aby bezpiecznie poruszały się po drodze, a także zadbajmy aby były widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Przechodząc przez jezdnię pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i zawsze obowiązuje nas zasada ograniczonego zaufania. Wszystkich uczestników ruchu pieszego obowiązują te same zasady. Dochodząc do krawędzi jezdni obowiązkowo musimy się zatrzymać i sprawdzić, czy możemy bezpiecznie wejść na jezdnię. Nie wstydźmy się spojrzeć w lewo, prawo i znów w lewo. Pamiętajmy też, że w miejscach gdzie nie ma chodnika, należy poruszać się przy lewej krawędzi jezdni. Przechodząc przez jezdnię uczulmy naszych najmłodszych, aby nie wychodziły zza auta. Obowiązkowo odłóżmy telefon.

Dowożąc dzieci autem pamiętajmy o fotelikach, obowiązujących do 150cm wzrostu, pasach, a także o tym, by wysiadając z auta opuszczały pojazd od strony chodnika. Gdy uczestnik ruchu porusza się rowerem musi mieć ukończone 10 lat, a także posiadać kartę rowerową. Obowiązkowymi elementami wyposażenia jednośladu są światła pozycyjne przednie i tylne, tylne światło odblaskowe, sprawny hamulec a także sygnał dźwiękowy. Zachęcamy jednak do korzystania z dodatkowego wyposażenia w postaci kasku ochronnego i kamizelek odblaskowych.

Pamiętajmy, aby w okolicach szkół i przedszkoli szczególnie zwracać uwagę, na to co dzieje się wokół nas.

st.sierż. Katarzyna Jasion
Rzecznik KPP w Kamieniu Pomorskim