Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC – przewiduje nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, którą w środę uchwalił Sejm. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 4 czerwca.
Mniej papierów kierowcy będą mogli wozić dzięki systemowi CEPiK 2.0. Jeśli samochód zostanie zatrzymany do kontroli, funkcjonariusze policji czy Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzą odpowiednie dane w bazie. W przypadku zatrzymania dowodu, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny – poprzez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu. Tradycyjny dowód rejestracyjny trzeba będzie jednak przedstawiać w stacji kontroli pojazdów.
Nowelizacja przewiduje też, że do bazy CEPiK 2.0 będą trafiać też informacje o demontażu pojazdu – bezpośrednio ze stacji demontażu. Informacje o stacjach przekazywać będą z kolei marszałkowie województw. Gromadzenie i przekazywanie tych informacji przez marszałków to jedyny nowy obowiązek, wprowadzany projektem – tłumaczy wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.
System CEPiK 2.0 nie będzie jeszcze uruchomiony w całości, będzie wdrażany stopniowo, w miarę jak kolejne jego funkcjonalności będą przygotowywane i przetestowane – to też przewiduje uchwalona w środę nowela.
Jak tłumaczył w Sejmie wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, „etapowe podejście do CEPiK 2.0 ma na celu eliminację ryzyk związanych z jednoczesnym uruchomieniem wszystkich funkcjonalności systemu”. O uruchamianiu kolejnych elementów systemu Minister Cyfryzacji ma informować w specjalnych komunikatach z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Wiceminister Okoński, pytany przez posłów, kiedy należy się spodziewać uruchomienia CEPiK 2.0 w całości – tłumaczył, że harmonogram nie jest jeszcze gotowy i potwierdzony, więc nie poda dat. Ale to będzie parę lat, w rok na pewno tego projektu nie zakończymy – ocenił. Szacunki wskazują na jakieś dwa lata – dodał.
źródło:
PAP
5 komentarzy
Anonim mówi:
maj 14, 2018
o godzinie 20:07
Lepiej jednak mieć i pokazać i niech spadają. Korzyść tylko jak się zapomni i to jest OK.
R1 mówi:
maj 14, 2018
o godzinie 12:34
http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/policja-przyglada-sie-radarom-powodem-jest-coraz-wiecej-odmow-przyjecia-mandatu/87b6g0?utm_source=onet_sg&utm_medium=mp&utm_campaign=moto
Lir mówi:
maj 13, 2018
o godzinie 23:26
Po co te miliony wyrzucone w błoto czy tak trudno kierowcy wozić dokumenty, czy nie ma pilniejszych potrzeb w naszym kraju
ANDERSEN mówi:
maj 13, 2018
o godzinie 21:06
U nas w Skandynawii tak już od dawna jest.
Anonim mówi:
maj 13, 2018
o godzinie 15:28
Od iluś lat kierowcy regularnie wpłacają na Cepik rok w rok minimum zgarniają 15 mln na co ta kasa idzie że jeszcze cepik 2 nie jest w pełni sprawny