W nadchodzącą sobotę, 19 maja br., Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim zapraszają na tegoroczną edycję Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w naszym mieście już po raz ósmy. Nasze placówki będą otwarte dla zwiedzających w godzinach 19.00 – 24.00, a wstęp do nich będzie bezpłatny.

Muzeum Kamieni zaprasza na prezentowaną w baszcie wystawę minerałów i skamieniałości. Niewątpliwą atrakcję ekspozycji stanowią szkielety dinozaurów, średniowieczne zbroje, czy eksponaty pochodzące z kosmosu. Będzie też niepowtarzalna okazja, by z tarasu baszty zobaczyć wyjątkowy widok na Kamień Pomorski nocą.

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim, będzie można zobaczyć pokazywane obecnie w MHZK wystawy „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii”, „Ocalony od zapomnienia. Historia wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku”, ekspozycję o poświęconą historii naszego miasta zatytułowaną „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, wystawę o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z kontarem kamieńskich organów z 1888 r. czy wystawę „Kołobrzeskie impresje” z malarstwem i fotografią twórców z miasta nad Parsętą.
W siedzibie MHZK zobaczymy również skarb z epoki brązu odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego, a także pozyskane w ubiegłym roku obiekty, o których informowały media ogólnopolskie jak obraz kościoła w Trzęsaczu XIX-wiecznego kamieńskiego malarza Constantina von Wietersheima czy wypożyczony nam unikatowy samochód Greif Junior wyprodukowany w latach 30. XX w. szczecińskiej fabryce Stoewer.

Noc Muzeów w MHZK to także krótkie prelekcje dotyczące zabytków oraz historii naszego miasta. Rozpocznie je o godzinie 19.00 prezentacja „Kamień Pomorski na pocztówce sprzed II wojny światowej”. Godzinę później, o 20.00, opowiemy o powojennej odbudowie kamieńskiego uzdrowiska. Od trzech lat podczas Nocy Muzeów wychodzimy poza mury naszej placówki. Podobnie będzie w tym roku. O 21.00, zbierzemy się pod Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej skąd wyruszymy przed budynek Sądu Rejonowego, który w tym roku skończy 160 lat. Stamtąd udamy się do Muzeum Kamieni.

Po powrocie z baszty do MHZK o godz. 22.00 zapraszamy na prelekcję „Od Domstraße do Gryfitów. O nazewnictwie ulic w Kamieniu Pomorskim”. Tegoroczną Noc Muzeów zakończy prezentacja „Kamień Pomorski na taśmie filmowej”.

Do zobaczenia w sobotę!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i Muzeum Kamieni