Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego poparła wprowadzenie jednej, wspólnej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych. Ma to zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i sprawić, że korzystanie z różnych telefonów komórkowych, tabletów i aparatów cyfrowych będzie wygodniejsze.

Nowe przepisy sprawią, że konsumenci nie będą już potrzebować nowej ładowarki i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia. Będzie można używać jednej ładowarki do wszystkich małych i średnich gadżetów elektronicznych.

Telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla przewodowego, będą musiały być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od producenta. Zwolnienia dotyczyłyby tylko urządzeń, które są zbyt małe, aby mieć port USB typu C, takich jak inteligentne zegarki, urządzenia śledzące stan zdrowia i niektóre urządzenia sportowe.

Gdy PE jako całość zatwierdzi projekt stanowiska negocjacyjnego na majowej sesji plenarnej, posłowie będą gotowi do rozpoczęcia rozmów z rządami UE na temat ostatecznego kształtu przepisów.