Programy socjalne czekają duże zmiany – donosi Infor. Wraz z reformą 800 Plus może zostać wprowadzone kryterium dochodowe, a świadczenie może przysługiwać tylko dla pierwszych rodziców i nie na wszystkie dzieci – czytamy. Zmiany, jeśli będą wprowadzone, to raczej nieprędko. Powodem: kalendarz wyborczy.

„Najprawdopodobniej rząd poda jesienią konkretnie tylko liczby, a ze szczegółami wstrzyma się do wakacji 2025, by nie ograniczyć niepopularnymi decyzjami swoich szans w wyborach prezydenckich 2025” – podaje w poniedziałek serwis Infor.

Wpływ na decyzje rządu może mieć choćby zapowiedziana przez Komisję Europejską procedura nadmiernego deficytu. To oznaczałoby, że wydatki budżetowe nie tylko trzeba „zracjonalizować”, ale być może zrobić krok w przód i poszukać innych oszczędności. A miliardy złotych idą na samą obsługę systemu opieki społecznej, którego 800 Plus jest jednym z kluczowych elementów.

Infor przytacza pojawiające się od dawna głosy choćby polityków Trzeciej Drogi, którzy jeszcze przed przejęciem rządów proponowali ograniczenie wydatków na 500 Plus (jak wówczas jeszcze nazywał się program). Proponowali m.in.: wprowadzenie kryterium dochodowego; wypłatę świadczenia wyłącznie rodzinom, w których przynajmniej jedna osoba pracuje.

„Z pewnością teraz te projekty wrócą i gdy naprawdę trzeba będzie zaciskać pasa, łatwo zyskają większość sejmową, ale czy aż tak dużą, by ewentualnie odrzucić pewne weto prezydenta i wdrożyć ograniczenia w 800 plus w formie obowiązującego prawa?” – analizuje serwis. Jednak – zauważa Infor – decydujący głos należy do ministra finansów. A gdyby konieczne było szukanie oszczędności, to największą pozycją w wydatkach państwa jest właśnie 800 Plus – co roku kosztujące nas 70 miliardów złotych.

I tu wracamy do przekroczonego unijnego limitu: „deficyt budżetowy Polski na 2024 r. został wyliczony na poziomie 184 mld zł i według metodologii UE stanowi 4,5 proc. PKB. By zejść do 3 proc. trzeba by – przy obecnym poziomie dochodów budżetowych – ściąć wydatki o co najmniej 65-70 mld zł”. Czyli tyle, ile kosztuje 800 Plus.