Posiadanie samochodu wiąże się nie tylko ze swobodą, ale przede wszystkim z dużą odpowiedzialnością i koniecznością utrzymania pojazdu. Na roczne utrzymanie samochodu w Polsce składają się przede wszystkim koszty paliwa, ubezpieczenia, przeglądów oraz eksploatacji. Ile wynoszą powyższe wydatki? Jakie samochody okazują się najbardziej oszczędne? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Koszty paliwa

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na koszt rocznego utrzymania samochodu są koszty paliwa. Zależą one od liczby przejechanych kilometrów oraz wartości spalania naszego pojazdu. Intensywnie użytkowany samochód osobowy może przejechać w ciągu roku od 10 000 do 20 000 kilometrów. Przeciętne spalanie pojazdu wynosi około 7 litrów na 100 przejechanych kilometrów – w niewielkich autach wartość ta jest mniejsza, natomiast w niektórych modelach może osiągnąć nawet kilkanaście litrów na 100 kilometrów.

Jeżeli chcemy oszacować, ile rocznie zapłacimy za paliwo, powinniśmy podzielić liczbę przejechanych kilometrów przez 100, a otrzymany wynik pomnożyć przez wartość spalania oraz cenę za litra paliwa. Przykładowo, jeżeli roczny przebieg samochodu wyniesie 10 000 kilometrów, spalanie – 6l/100km, a za cenę litra paliwa przyjmiemy 7 złotych, w ciągu roku zapłacimy 4 200 złotych.

Ubezpieczenie samochodu

Obecnie w Polsce obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek sytuacji awaryjnych, możemy również sięgnąć po inne rodzaje ubezpieczeń samochodowych: AC (autocasco), Assistance lub ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Ubezpieczenie OC gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy kierowca samochodu ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną innym osobom. Obecnie średnia roczna wysokość składki OC wynosi około 500 złotych. Wartość ta różni się jednak w zależności od takich czynników jak:

  • wiek i doświadczenie kierowcy – im starsza i bardziej doświadczona jest osoba kierująca pojazdem, tym korzystniejsza składka OC;
  • miejsce zamieszkania – wysokość polisy może się różnić w zależności od województwa;
  • stan cywilny – osoby w związku małżeńskim płacą mniejszą składkę OC;
  • marka samochodu, przebieg oraz parametry – kierowcy standardowych miejskich aut zapłacą niższą polisę niż posiadacze samochodów sportowych z dynamicznymi osiągami;
  • oferta firmy ubezpieczeniowej – na stronach ubezpieczycieli możemy skorzystać z kalkulatora obliczającego wysokość składki w zależności od podanych czynników; koszty mogą się różnić w zależności od tego, czy wykupimy OC z Warty, PZU, Link4 czy innej firmy.

Przegląd techniczny oraz koszty eksploatacyjne

Posiadacze samochodów zobowiązani są do corocznych badań technicznych pojazdu. Koszt takiego przeglądu wynosi obecnie 99 złotych – stawka ta jest ustalana administracyjnie. W przypadku auta z instalacją LPG, koszt przeglądu wzrasta do 162 złotych.

Oprócz badania technicznego trzeba wziąć pod uwagę również inne koszty związane z eksploatacją. Należą do nich:

  • wymiana opon – jest ona konieczna dwa razy w roku, a koszt jednej wymiany wynosi około 150 złotych (jeżeli posiadamy całe koła, zapłacimy jedynie 100 złotych);
  • wymiana oleju i filtrów – co 1-2 lata; jest to koszt ok. 250 złotych;
  • inne wydatki, takie jak koszt płynu do spryskiwacza, zużytych dywaników czy uszkodzonych wycieraczek – około 150 złotych rocznie.

TOP 5 najoszczędniejszych modeli samochodów

  1. Toyota Auris – jest to jeden z najoszczędniejszych samochodów hybrydowych. Na terenie miejskim model ten spala około 5 litrów na 100 kilometrów. Toyota Auris oprócz silnika spalinowego posiada również silnik elektryczny.
  2. Toyota Prius plug-in – ten samochód hybrydowy charakteryzuje się wyjątkowo niskim średnim spalaniem – nawet 1,2 litra na 100 kilometrów. Ponadto ten model Toyoty może przejechać nawet 50 kilometrów, korzystając jedynie z silnika elektrycznego.
  3. Nissan Leaf – ten model uważany jest za jeden z najoszczędniejszych spośród samochodów elektrycznych. Z naładowaną baterią może przejechać prawie 400 kilometrów, zużywając średnio 18 kWh na 100 km.
  4. Toyota Corolla –jest samochodem hybrydowym, w którym silnik elektryczny przejmuje napęd auta na niższych prędkościach, co znacznie obniża spalanie. Model ten spala około 4,5 litrów na 100 kilometrów.
  5. Volkswagen e-Golf – ten samochód elektryczny zużywa około 12 kWh na 100 przejechanych kilometrów, a z w pełni naładowaną baterią może przejechać 230 km.

Artykuł Sponsorowany