– Jeśli trzeba będzie przyjąć kilka tysięcy migrantów, to na pewno powinniśmy. Jesteśmy na tyle silnym i bogatym krajem, że powinniśmy to zrobić – powiedział w programie „Punkt Widzenia” poseł Platformy Obywatelskiej Artur Łącki.

W programie „Punkt Widzenia” Grzegorz Jankowski poruszył temat unijnego mechanizmu relokacji migrantów. – Najważniejszym słowem w Unii Europejskiej jest solidarność. Jeśli kraje południowej Europy i Polska przyjmują emigrantów w wielkiej liczbie, to wszystkie inne kraje powinny pomóc tym krajom w tym problemie – powiedział poseł KO Artur Łącki. – Solidarność z tym problemem jest najważniejsza, dlatego że żaden kraj – ani Polska, ani Grecja, ani Włochy, ani Hiszpania – sama sobie z tym problemem nie poradzi – stwierdził.

Pytany o to, co powinniśmy zrobić, jeśli za pół roku lub rok Unia Europejska poprosi Polskę o przyjęcie migrantów, Łącki odpowiedział:Jeśli trzeba będzie przyjąć kilka tysięcy migrantów, to na pewno powinniśmy. Jesteśmy na tyle silnym i bogatym krajem, że powinniśmy to zrobić.

Przyczynkiem do dyskusji na temat migrantów jest sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa. W ostatnich dniach przybywają tam kolejne statki przepełnione migrantami z Afryki. W ciągu kilkudziesięciu godzin przypłynęło tam tak dużo osób, że służby wprowadziły stan wyjątkowy.