Nie będzie przeprosin, sprostowania ani wpłaty 10 tysięcy złotych na rzecz Stowarzyszenia Jolanty Janik. Kandydat na radnego KW Prawo i Sprawiedliwość Tomasz Pyfel reprezentujący przed Sądem Anatola Kołoszuka przeciwko naszej redakcji nie zdołał przekonać SSO Katarzyny Krasny o racjach pełnomocnika KWW „Forum Kamieńskie”. Kilka godzin przed ciszą wyborczą Sąd oddala wniosek, co jednoznacznie potwierdza, że Komitet lub związane z nim osoby zamierzały dopuścić się prowadzenia brudnej kampanii wyborczej.

Wszystko w związku z moją publikacją „Wyborczym paszkwilem w Burmistrza. Syn kandydatki na radną atakuje ulotkami”,  która pojawiła się na łamach portalu kamienskie.info w poniedziałek. Opisywałem w niej, w jaki sposób syn kandydującej do Rady Powiatu z „Forum Kamieńskiego” chciał ulotkami dyskredytować m.in. urzędującego Burmistrza. Kilka tysięcy ulotek od nastolatki trafiło ostatecznie do naszej redakcji zamiast skrzynek pocztowych.

Choć w ocenie mężczyzny ulotki, które otrzymaliśmy nie zawierają szkalujących czy nieprawdziwych treści to ich droga do Kamienia Pomorskiego przebiegała zgoła inaczej. Nie informując on o tym fakcie nastolatki, syn kandydatki na radną zamówił wszystko w drukarni w Częstochowie. Ulotki trafiły na domowy adres nieświadomej niczego dziewczyny. Za kolportaż 33 – latek zaoferował 100 złotych. Dodatkowo w trakcie krótkiego spotkania instruował nastolatkę co do wyborczych decyzji związanych z wyborczą niedzielą. 

– Albo na Motykę albo na Abramowicza. Powiem Ci tak, któryś z nich się dostanie, a ten na pewno nie wygra w pierwszej turze. Do  Powiatu to na moją matulę, chociaż wiem, że i tak się nie dostanie, a do Sejmiku to nawet nie wiem – informuje mężczyzna.

Przez trzy dni próbowaliśmy uzyskać komentarz lidera KWW Forum Kamieńskie Anatola Kołoszuka. Ten jednak zapadł się pod ziemię. Kołoszuk najpierw nie odbierał telefonu, później go wyłączył, aby ostatecznie zablokować jakiekolwiek próby połączenia.

Sąd oddala wniosek. „Nie odbierałem bo pracuje od rana do wieczora”

Anatol Kołoszuk poczuł się obrażony moją publikacją. Sprostowania jednak nie przesłał, tylko postanowił złożyć pozew w trybie wyborczym. Lider Forum domagał się przeprosin, sprostowania oraz 10 tys. złotych wpłaty na rzecz stowarzyszenia Jolanty Janik. Tak się jednak nie stanie, bo Sąd Okręgowy nie podzielił zdania dr inż Anatola Kołoszuka. Co ciekawe jako swojego adwokata Kołoszuk wybrał Tomasza Pyfla, który z ramienia Komitetu Wyborczego PiS ubiega się o mandat radnego Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Czy to zapowiedź wyborczej koalicji?

Reprezentujący redakcję kamienskie.info mecenas Przemysław Gardocki z kancelarii PGK Legal Solutnions zaznaczył, że powództwo Anatola Kołoszuka zostało wystosowane w niewłaściwym trybie (wyborczym), ale także nie tylko nie odnosiło się do faktów zawartych w artykule, lecz mogło zostać odebrane jako próba tłumienia prawa mediów do krytyki i informowania opinii publicznej o bieżących wydarzeniach.

W ocenie Sądu wniosek Kołoszuka był nieuzasadniony. Na samym wstępie już SSO Katarzyna Krasny stwierdza, że mój materiał prasowy nie może zostać zakwalifikowany jako materiał wyborczy, ani forma agitacji wyborczej. W ocenie Sądu był on wyłącznie informacją o określonym zdarzeniu mającym miejsce w trakcie kampanii wyborczej.

„Niektóre fragmenty artykułu należy uznać jako informacje o faktach. Niewątpliwie do takich należą stwierdzenia wskazujące na zamówienie ulotek przez syna kandydatki oraz chęci ich rozprowadzenia (…) Wnioskodawca (przy. red Anatol Kołoszuk) w żaden sposób nie wykazał, aby podane w artykule informacje dotyczące syna ubiegającej się o mandat kandydatki do Rady Powiatu nie miały faktycznie miejsca, a zgodnie z regułą ciężaru dowodu, taki dowód winien naprowadzić wnioskując o przesłuchanie świadka. Przeprowadzone w toku postępowania dowody, wskazują, że informacja jest prawdziwa. Wnioskodawca (przy. red Anatol Kołoszuk) nie zaoferował przeciwdowodu.”

W ocenie Anatola Kołoszuka artykuł był tzw. kampanią negatywną, mającą na celu zdyskredytowanie go w oczach wyborców. Tego zdania także nie podzielił Sąd. Lider Forum nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, dlaczego unikał kontaktu pomimo licznych prób uzyskania komentarza co do strategii wyborczej „Forum Kamieńskiego” i brudnej kampanii zainicjowanej przez syna kandydatki do Rady Powiatu.

Paweł Ukraiński
Redaktor Naczelny
kamienskie.info