W dniach 5-6 lipca po raz jedenasty odbędzie się „Jarmark Św. Ottona”, plenerowa impreza kulturalno-edukacyjna poświęcona czasom, w których swoją misję chrystianizacyjną na Pomorzu pełnił Św. Otton z Bambergu. Wydarzenie odbędzie się na terenie Osiedla Katedralnego w Kamieniu Pomorskim.
W ramach wydarzenia planowane jest zaprezentowanie następujących elementów: obozowisko rycersko-rzemieślnicze, adekwatne do realiów XII w., warsztaty z zakresu rzemiosła dawnego, inscenizacja parateatralna, dotyczącą misji Św. Ottona z Bambergu, pokaz wyszkolenia wojowników pomorskich, prezentacja wczesnośredniowiecznych strojów kościelnych i świeckich, występy zespołów muzyki dawnej. Wykład poświęcony średniowiecznej sztuce budowlanej – opowieść jak budowano kamieńską Katedrę. Wykład odbędą się w przykatedralnym Wirydarzu.
Program Jarmarku Św. Ottona
Sobota 5 lipca 11:00 – 19:00
10:30 – wymarsz orszaku Św. Ottona z nabrzeża portowego przy molo w Kamieniu Pomorskim
11:00 – Przybycie Św. Ottona. Uroczyste otwarcie XI Jarmarku Św. Ottona
12:00 – Pokaz taktyki i uzbrojenia
14:00 – Inscenizacja historyczna – Opowieść o Św. Ottonie
15:00 – Opowieść o budowniczych katedr – wykład w katedralnym Wirydarzu poświęcony średniowiecznej technice budowlanej.
17:00 – Koncert Galowy Warsztatów Muzyki Dawnej
19:00 – Zakończenie pierwszego dnia Jarmarku
11:00 – 19:00 Otwarte warsztaty rzemiosł dawnych, prezentacja codziennego życia na średniowiecznym Pomorzu (obóz rycerski, obóz wojowników pomorskich, podgrodzie), pokazy pieszych wojowników, strzelnica łucznicza, kramy historyczne oraz kramy ze współczesnym rzemiosłem i rękodzielnictwem (obszar wydzielony)
Niedziela 6 lipca 11:00 – 15:00
10:00 – Msza święta misyjna.
11:00 – Rozpoczęcie drugiego dnia Jarmarku Św. Ottona.
13:00 – Pokaz mody z XII wieku.
15:00 – Zakończenie Jarmarku Św. Ottona
11:00 – 15:00 Otwarte warsztaty rzemiosł dawnych, prezentacja codziennego życia na średniowiecznym Pomorzu (obóz rycerski, obóz wojowników pomorskich, podgrodzie), pokazy konnych i pieszych wojowników, strzelnica łucznicza, kramy historyczne oraz kramy ze współczesnym rzemiosłem i rękodzielnictwem (obszar wydzielony)
Wykład w Wirydarzu poprowadzą prof. Urlich Schaff i prof. Maciej Prarat.
Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. Ulrich Schaaf jest wybitnym badaczem architektury drewnianej. Od 2006 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK, a od 2021 roku jest jej kierownikiem. Prowadzi projekty badawcze i zajęcia dydaktyczne z zakresu badań historyczno-architektonicznych, historii technik budownictwa oraz historii architektury drewnianej.
Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. Maciej Prarat naukowiec koncentrujący się na historii architektury, badaniach architektonicznych budownictwa drewnianego, historii technik budowlanych oraz historii ochrony zabytków. Od 2010 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Autor kilkudziesięciu dokumentacji konserwatorskich, w tym inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowych, badań architektonicznych, kart ewidencyjnych oraz studiów urbanistycznych.
Obaj profesorowie w roku 2021 badali drewnianą więźbę kamieńskiej katedry. Naukowcy dowiedli, że jest to najstarsza znana więźba dachowa z terenu Polski. Organizacja wydarzenia została dofinansowana przez: Gmina Kamień Pomorski, Powiat Kamieński, Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., Marina Kamień Pomorski Sp. z o.o., Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Wolinie
1 komentarzy
Anonim mówi:
lip 3, 2025
o godzinie 10:44
brawo Grzegorzu!