20 stycznia 2025 roku rusza kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed komisją dotyczy nie tylko młodych mężczyzn, ale także kobiet oraz seniorów. Za unikanie obowiązku grożą wysokie grzywny, przymusowe doprowadzenie przez policję, a nawet kara więzienia – przypomina „Fakt”.

Na kwalifikację wojskową zostaną wezwane m.in.:

  • Mężczyźni urodzeni w 2006 roku (19-latkowie).
  • Mężczyźni w wieku 20–24 lat, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
  • Osoby wcześniej uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeśli okres tej niezdolności upływa przed lub w trakcie kwalifikacji.
  • Kobiety urodzone w latach 1998–2006 z kwalifikacjami w dziedzinach przydatnych dla wojska (np. medycyna, informatyka, tłumaczenia).
  • Osoby, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej lub nie uregulowały swojego stosunku do służby wojskowej, w tym seniorzy do 60. roku życia.

Osoby stawiające się przed komisją wojskową muszą przejść proces weryfikacji i oceny. Komisja sprawdzi tożsamość wezwanych, oceni ich zdolność fizyczną i psychiczną do służby wojskowej, a na koniec wyda zaświadczenie, w którym określi przypisaną kategorię zdolności do pełnienia obowiązków w armii.

Zgodnie z przepisami, osoby, które nie stawią się na kwalifikację wojskową bez ważnej przyczyny, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Może to skutkować nałożeniem grzywny w wysokości do 5 tys. zł, przymusowym doprowadzeniem przez policję, a w skrajnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat.