Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. W kolejnym etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje dwuetapowe wprowadzenie obowiązku. To oznacza, że proces wystawiania faktur z punktu widzenia przedsiębiorców nie ulega na razie zmianie. Już teraz przedsiębiorcy – szczególnie mniejsi – w lokalnych urzędach skarbowych mogą zapoznawać się z funkcjonalnościami darmowych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.
Dalsze zmiany legislacyjne
Przegłosowana w Sejmie ustawa zakłada niezbędne przesunięcie daty rozpoczęcia obowiązywania Krajowego Systemu e-Faktur. Jednakże, aby dać przedsiębiorcom możliwość lepszego zapoznania się z propozycjami zmian i odbycia rzetelnych konsultacji, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych na dwie części.
W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury:
1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
KAS przygotowana, aby pomagać przedsiębiorcom
Oznacza to, że przedsiębiorcy zyskali więcej czasu, żeby przygotować się do obowiązkowego KSeF. Obecnie w procesie wystawiania przez nich faktur nic się nie zmienia i nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych narzędzi i rozwiązań.
Ministerstwo zachęca jednak – szczególnie mniejszych przedsiębiorców – do wykorzystania dodatkowego czasu do zapoznania się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort: Aplikacją Podatnika i e-mikrofirmą. Wkrótce ma się też pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt, a także podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF.
„Przygotowaliśmy merytorycznie około tysiąca pracowników w lokalnych Urzędach Skarbowych. Już teraz są oni gotowi pomagać przedsiębiorcom w korzystaniu z przygotowanych przez nas aplikacji. Jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć, jak one działają i przekonać się czy spełniają jego oczekiwania i potrzeby, to dostanie indywidualne wsparcie w tym zakresie. Po wakacjach zaczniemy też specjalne szkolenia. Dodatkowo, od stycznia 2025 r. zostanie również uruchomiona specjalna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla spraw związanych z KSeF” – zapowiada Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
W każdej chwili można przyjść do US i otrzymać informacje na temat działania systemu, korzystając z pomocy pracowników urzędów skarbowych. Aby nie tracić czasu i nie stać w kolejce, warto umówić się na wizytę w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, za pomocą formularza na stronie internetowej. Można przy tym dodać komentarz i wskazać, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji nt. KSeF
5 komentarzy
Anonim mówi:
maj 23, 2024
o godzinie 7:52
Tusk = DROŻYZNA 1
Anonim mówi:
maj 22, 2024
o godzinie 8:52
Udział szarej strefy w PKB Polski spadnie w 2024 roku do 18,5 proc., wobec 18,9 proc. w 2023 – wynika z wtorkowej publikacji Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.
Anonim mówi:
maj 22, 2024
o godzinie 8:30
Złodzieje cieszą się. Tzw. przedsiębiorcy. Wiedzieli na kogo głosować.
Anonim mówi:
maj 22, 2024
o godzinie 8:19
Po co to ma być wprowadzone, żeby utrudniać działania przedsiębiorców? Może żeby ich bardziej inwigilować? Może żeby karać przedsiębiorców? Nie przygotowany właściwie program ma być pomocny dla przedsiębiorców? Kolejne utrudnienie dla przedsiębiorców!
Trzeba wrócić do dawnej formy opłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne czyli jednakowa stawka bo i tak przedsiębiorcy płacący obecnie wielkie kwoty na ubezpieczenie zdrowotne wcale nic z tego nie mają, czy leczą się bezpłatnie? To istna kpina po prostu przedsiębiorcy płacą i płaczą a państwo nadal rozdaje tylko czy na pewno tym najbiedniejszym?
Anonim mówi:
maj 21, 2024
o godzinie 21:54
Kto z kim w Zjednoczonej Prawicy walczy o wpływy i przywództwo? [Czarno na białym TVN24] https://www.youtube.com/watch?v=x-bp6ZKGxUs