Tegoroczny Tydzień Bibliotek w Wolinie to był niezwykle intensywny czas. Niemal codziennie, łącznie przez siedem dni zapraszaliśmy naszych Czytelników na spotkania autorskie, podróżnicze i edukacyjne. 

W tym roku postawiliśmy przede wszystkim na osoby z naszego regionu. Stwierdziliśmy, że wokół nas jest wiele barwnych osób realizujących swoje pasje i to właśnie takie osobowości należy wspierać. 

Nasz Tydzień Bibliotek odbywał się w dniach 8-16 maja i zainaugurowany został poprzez spotkanie z pochodząca z Polic Dianą Brzezińską, autorką kryminałów. Pisarka, na co dzień szczecińska prawniczka zdradziła, na ile historie, które opisuje miałyby szansę wydarzyć się w codziennym życiu. 

Kolejnym gościem była kołobrzeżanka Ela Downarowicz. Spod jej pióra wyszło pięć książek opowiadających o kobietach rzuconych przez los w niezwykle intensywny nurt wydarzeń. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się jak łączyć pisarstwo z pracą zawodową oraz licznymi pasjami jak tworzenie choreografii do spektakli, taniec czy jazda na rowerze. 

Niewiele osób spodziewałoby się po katolickim księdzu zacięcia podróżniczego. A jednak ks. Paweł Wiśniewski, świnoujski wikariusz, udowodnił, że chcieć to móc i trzykrotnie przebył kilkusetkilometrową pieszą wędrówkę tzw. szlakiem jakubowym, który prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podczas pokazu zorganizowanego dla naszych Czytelników poznaliśmy proces przygotowań oraz metodę na sprawne radzenie sobie z prozaicznymi wyzwaniami jak spanie, jedzenie czy pranie bielizny.

Poniedziałkowe popołudnie upłynęło nam „fantastycznie” – nasze zaproszenie przyjęły bowiem dwie związane ze Szczecinem autorki fantasy: Alicja Makowska i Agata Cieszyńska. Mieliśmy okazję, żeby na literaturę fantastyczną popatrzeć dwutorowo: okiem polonistki oraz fizyczki – takie jest bowiem wykształcenie kierunkowe Pań.

Aleksandra Szoka – Cywińska pochodzi z Osinowa Dolnego w gminie Cedynia. Sama siebie porównuje do Helen Fielding, autorki bestsellerowego „Dziennika Bridget Jones”. Podczas spotkania autorskiego w Wolinie opowiedziała o tym, ile wiatru w skrzydła daje młodemu autorowi wsparcie czytelników.

Macierzyństwo, często idealizowane, bywa jednak trudne. Jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed rodzicami pojawienie się nowego członka rodziny rozmawialiśmy podczas panelu dla rodziców. Wzięli w nich udział Ada Michoń (właścicielka centrum ds. opieki nad kobietami w ciąży MomBella w Kamieniu Pomorskim), Agnieszka Grocholska (wolińska stomatolożka) oraz Leszek Naziemiec (fizjoterapeuta i psycholog dziecięcy z Kołczewa). 

To, co się działo w bibliotece w czwartkowe południe przeczyło mitowi, że biblioteka to miejsce ciszy i zadumy nad książką. Tego dnia, za sprawą Pana Poety licznie przybyłe dzieci przeniosły się w świat ptaków. Była poezja, ale też balony, pacynki i przebrania. Moderatorkami spotkań były wolińskie bibliotekarki Katarzyna Kowalska oraz Magda Stróżek. i Serdecznie dziękujemy Czytelnikom za obecność i aktywny udział. Tych, którzy nie mogli z nami być zapraszamy na stronę  https://www.facebook.com/BibliotekaPublicznaGminyWolin, na której znajdziecie nagrania ze spotkań.

źródło:
Organizator