GAZ-SYSTEM ostrzega przed podszywającymi się pod spółkę telemarketerami oraz fałszywymi publikacjami w internecie! To próby wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych. Oszuści wykorzystują bezprawnie logo i projekty inwestycyjne naszej spółki, w tym projektu Baltic Pipe. Pamiętajmy, że GAZ-SYSTEM nie prowadzi żadnych działań nakłaniających do inwestowania na rzecz spółki.
W mediach elektronicznych ciągle pojawiają się fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome wysokie i pewne zyski, a powołujące się na projekty inwestycyjne GAZ-SYSTEM. Fałszywe reklamy pojawiają się m.in. na portalach Facebook, YouTube, LinkedIn, w wyszukiwarce Google, w mailingach, czy przede wszystkim, w reklamach internetowych. W ślad za nimi często pojawia się SMS oraz telefony podszywające się pod pracowników GAZ-SYSTEM.
Jak rozpoznać oszustwo internetowe?
- Uważajmy na zdjęcia bezprawnie wykorzystujące wizerunek osób pełniących funkcje publiczne! Logo GAZ-SYSTEM jest często przerobione, łudząco podobne do firmowego. Tricki te wykorzystywane są w profilach (w tym jako zdjęcia profilowe), grafikach postów czy w reklamach).
- Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty.
- Teksty postów mają zachęcający do inwestowania i szybkiego zysku wydźwięk. Zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach GAZ-SYSTEM. Mogą zawierać także błędy językowe i interpunkcyjne.
- Fałszywe reklamy i posty zawierają informację o ograniczonej czasowo ofercie gwarantującej niezwykle wysoki zysk w krótkim czasie. Np. „Tylko dziś wpłać tysiąc złotych, jutro odbierz dwa tysiące złotych”.
- Często oszuści powołują się na zamknięty charakter oferty oraz niechęć spółki lub instytucji rządowej do dzielenia się z obywatelami zyskami z inwestycji.
- Grafiki umieszczone w postach to również często fotomontaże, którymi GAZ-SYSTEM nie posługuje się w swojej komunikacji zewnętrznej. Wykorzystywane są wizerunki znanych osób: polityków, sportowców, postaci showbiznesu czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
- Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, które nie są powiązane z identyfikacją wizualną GAZ-SYSTEM.
- Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z GAZ-SYSTEM lub projektami spółki w tym Baltic Pipe.
- Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje, może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy. Często też komentarze pod postami pochodzą z nieprawdziwych profili społecznościowych.
System działania oszustów. Fałszywi doradcy inwestycyjni
Oszuści działają na podstawie tych samych schematów. Po kliknięciu w reklamę użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę spółki lub projektu. Następnie wyskakuje oferta z możliwością rejestracji. Polega ona na wprowadzeniu swoich podstawowych danych m.in. numeru telefonu, adresu e-mail, ewentualnie adresu zamieszkania. Aby rejestracja została zakończona, potencjalny inwestor musi poczekać aż oddzwoni do niego „doradca/konsultant przedstawiający się telefonicznie jako reprezentant spółki GAZ-SYSTEM”. Będzie on nakłaniał klienta do zainstalowania programu umożliwiającego zdalne przejęcie kontroli nad pulpitem komputera. To pozwala oszustom na kradzież pieniędzy z rachunku bankowego, gdy klient zaloguje się na swoje konto bankowe.
Ewentualnie „konsultant” prosi o szybkie przelanie środków pieniężnych na wskazany w e-mailu czy SMSie numer konta. Często kończy się także ten proceder wyłudzeniem numeru PESEL, na który następnie jest wyłudzany kredyt lub pożyczka!
W wielu przypadkach oszuści wysyłają podrobione dokumenty jak poświadczenie certyfikatu „doradcy/konsultanta”, umowę inwestycyjną i skany informacji ze strony GAZ-SYSTEM z opisem inwestycji, a dodatkowo wskazują do kontaktu mailowego przekręcone nazwiska osób z dopisaną domeną poczty elektronicznej naszej spółki. UWAGA – to są fałszywe dokumenty – nie należy ich wypełniać ani podpisywać.
Przypominamy! Nie daj się oszukać! Zanim przekażesz swoje osobiste dane skontaktuj się osobiście z jakimkolwiek bankiem, aby sprawdzić czy na prawdziwym rynku kapitałowym są oferowane takie produkty inwestycyjne!
GAZ-SYSTEM nie prowadzi żadnych działań nakłaniających do inwestowania na rzecz spółki. Nieprawdziwe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania środków finansowych. Wykorzystują one również bezpodstawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, unijnych oraz korzystają bezprawnie z materiałów promocyjnych GAZ-SYSTEM, podszywając się pod działania spółki.
Apelujemy o ostrożność i prosimy nie otwierać linków oraz reklam z podejrzanymi adresami internetowymi. Wszelkie prawdziwe informacje na temat działalności GAZ-SYSTEM można znaleźć na naszej oficjalnej stronie firmowej. Dodatkowo informujemy, że na bieżąco podejmujemy zdecydowane kroki prawne przeciwdziałające cyberprzestępcom.
Jednocześnie informujemy, że osoby pokrzywdzone, które padły ofiarą przestępstwa powinny rozważyć niezwłoczne złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w najbliższej jednostce Policji lub właściwej jednostce Prokuratury.