Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 66 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 53 proc. – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 66 proc. punktów, z niemieckiego – 53 proc., z rosyjskiego – 68 proc., z francuskiego – 82 proc., z hiszpańskiego – 69 proc. i z włoskiego – 69 proc.
Jak zaznaczono we wstępnej informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty, opublikowanej przez CKE, są to wyniki uczniów będących obywatelami Polski, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych. Nie uwzględniono w nich wyników ósmoklasistów, którzy zdawali egzamin w terminie dodatkowym w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym przeprowadzono 23-25 maja. Przystąpiło do niego ok. 510,4 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 13,8 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy. Średni wynik z egzaminu z języka polskiego uzyskany przez uczniów z Ukrainy to 45 proc., z matematyki – 37 proc., z języka angielskiego – 46 proc., z języka rosyjskiego – 90 proc.
CKE: Ósmoklasiści mają problem ze stopniowaniem przysłówków
Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. „Balladyna” – czytamy we „Wstępnej informacji o wynikach egzaminu ósmoklasisty”.
Podano w niej, że z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych.
Z kolei na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany, natomiast w przypadku języka niemieckiego uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.
5 komentarzy
Anonim mówi:
lip 5, 2023
o godzinie 19:09
Golczewo i Świerzno to nie gmina Kamień Pomorski, więc proszę sprawdzić w CKE nasze szkoły.
Anonim mówi:
lip 4, 2023
o godzinie 15:58
Szkoły z gminy wypadły bardzo dobrze.
Wyższe wyniki od wyników w powiecie i w kraju.
Anonim mówi:
lip 4, 2023
o godzinie 20:44
No niestety, wyniki gminy Kamień z wszystkich przedmiotów są poniżej średniej krajowej. Nie wiem, skąd takie wiadomości, bo moje ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W powiecie -najlepszy, jak zwykle Dziwnów. Bardzo słabe Golczewo, a w Świerznie wręcz tragicznie.
Anonim mówi:
lip 3, 2023
o godzinie 22:39
Jak wypadły Kamieńskie szkoły?
Anonim mówi:
lip 3, 2023
o godzinie 17:44
To są dane z całej Polski. Nie ma informacji o tym, że zachodniopomorskie jest na szarym końcu. Wszystkie wyniki o kilka punktów procentowych w dół. Nie mówię już o Kamieniu…