Trzy warstwy głazów narzutowych uwidoczniły się w trakcie prowadzenia prac ziemnych przy ulicy Wysockiego w Kamieniu Pomorskim. Na przedwojennej GeorgenStrasse natrafiono na fundamenty kaplicy i kościoła św. Jerzego!
– W profilu zachodnim wykopu odsłonięto trzy warstwy wykonane z głazów narzutowych, a w profilu północnym zachowały się fragmenty ścian ceglanych, wykonanych z cegły maszynowej, prawdopodobnie datowanej na czas pierwszej przebudowy kościoła w drugiej połowie XIX wieku. Kolejna miała miejsce w 1906 roku, kiedy to do wschodniej części dobudowano strzelistą wieżę – mówi Grzegorz Kurka.
Kościół w tym miejscu wznosił się jeszcze do lat 60-tych XX wieku, przetrwał bombardowanie miasta w marcu 1945 roku, został jedynie nieznacznie uszkodzony. Po wojnie nie został zaadaptowany do celów religijnych i powoli ulegał dewastacji. Ostatecznie rozebrany, a cegła z rozbiórki posłużyła m.in. do budowy przychodni na ulicy Kopernika.
Jak mówi dyrektor MHZK, w średniowieczu w tym miejscu znajdował się szpital św. Jerzego, który usytuowany był poza murami miasta. Szpital wraz z kaplicą był przytułkiem dla chorych na trąd. W późniejszym okresie w czasach wczesnonowożytnych służył jako dom dla ubogich. W 1886 roku prawdopodobnie w miejscu po byłej kaplicy został zbudowany kościół staroluterański.
Wg. relacji wieloletniego Społecznego Opiekuna Zabytków pana Henryka Masłowskiego, który był świadkiem rozbiórki kościoła, „Miała być jedynie rozebrana wieża, ponieważ wnętrze świątyni miało być przeznaczone na magazyn GS. Nie mogli jej zburzyć, dlatego też sprowadzono saperów z Dziwnowa, którzy za pomocą materiałów wybuchowych wysadzili ją w powietrze”.
Jak dodaje Masłowski przy wejściu do kościoła, nad portykiem umieszczona była głowa Chrystusa, która odpadła i spadła na ziemię. Ówczesny proboszcz kamieńskiej katedry ksiądz Ptak dowiedział się o sprofanowaniu rzeźby Chrystusa. – Po przybyciu na miejsce wziął ją w obie ręce i niósł trzymając wzniesioną do góry. Idąc wykrzykiwał antykomunistyczne hasła – słyszymy od Pana Henryka, który przez cały czas przyglądał się zdarzeniu.
W archiwum Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej znajdują się oryginalne plany z pierwszej (1886 rok) i drugiej przebudowy (1906) kościoła. Prawdopodobnie zostały one uratowane podczas rozbiórki świątyni i przekazane do zlikwidowanego w latach 90-tych Muzeum Regionalnego w Kamieniu Pomorskim.
16 komentarzy
Anonim mówi:
kwi 28, 2023
o godzinie 15:10
Historia w Kamieniu Pomorskim niczym cud religijny. Objawia się.
mieszkanka K.P. mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 15:03
Ale nasze miasto jest ciekawe historycznie.
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 11:56
Apel do Wszystkich zmotoryzowanych z rejestracją ZKA. Apeluję do Was abyśmy się „wpuszczali” na skrzyżowaniu ul. Gryfickiej i ul. Jana Długosza w Kamieniu Pomorskim. Zbliża się sezon, a my mieszkańcy naszego powiatu stoimy w korku, gdyż ludzie jadący nad morze, ulicą Gryficką, rzadko wpuszczają ludzi stojących na STOPie i zjeżdżających od „Biedronki” i od ul. Długosza w dół. Ja wiem że nie ma obowiązku… ale pomagajmy sobie chociaż w sezonie… Proszę
Anna mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 11:30
Czemu w takiej ciszy nie jest mówione co tam znaleziono tak naprawdę w tych różnych wykopach
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 12:16
a co był cmentarz?
anonim mówi:
kwi 29, 2023
o godzinie 17:03
I tak i nie! Tam był poświęcony Kościół Boży. W nim składano zmarłych proboszczów. Ziemia wraz z budowlą była poświęcona a po rozbiórce nie zważano co tam się pod świątynną podłogą znajduje i nie zadał sobie trudu by świątynię wraz z ziemią przywrócić do stanu świeckiego. Świątynię pierwsi bezbożni włodarze nakazali rozebrać zapominając, że poświęconego miejsca nie da się używać bez odświęcenia. Tam w PRL-u był wydział komunikacji. Były wypadki i dziwne zdarzenia. Po 89` roku sprzedano to prywatnej osobie. Pobudowała tam swój dom. Stoi do dnia dzisiejszego na nieodświeconej ziemi. Czym to skutkuje? Proszę sobie wygoglować.
Słowianin mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 9:36
A ja myślę że zakażdym razem coś znajdują cennego i zawijają bez echa
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 7:23
Kiedy znajdą arkę przymierza?
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 20:02
Bardziej licze na Św. Grala
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 6:23
A co się stało z dzwonami z tego kościoła?Podobno za dzwony ktoś? wybudował tzw.okrąglak(Bar Turysta)przy dworcu.
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 12:46
Nawet mówiono na ten bar „Pod Dzwonami”
Jarl Bischek mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 0:51
I taka jest prawda o Polakach, którzy opowiadają jak to Ruscy niszczyli.A w czasach współczesnych to niszczą nawet księża jak Marienkirche w Stargard i. Pommern, gdzie ksiądz ma diabelski pomysł trzech wind na wieżę. A ksiądz to polski animator kultury.
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 9:53
A jaka jest prawda o pruskich barbarzyńcach Iber menszach, to zapraszam na spacer do K L goß Rosen i do Opola gdzie w 1920 roku prusacy barbarzyńcy zniszczyli zamek piastowski by zatrzeć ślady wszystkiego co Polskie było w Opolu, będąc przerażonymi skutkami powstań Śląskich.. Nie obrażaj Polaków, bo Ty Niemiec powinieneś milczeć..
anonim mówi:
kwi 26, 2023
o godzinie 22:59
I ani jednego współczesnego zdjęcia. I ani jednej współczesnej mapy z widokiem tego miejsca. Po to by nie urazić czyjegoś szalbierstwa! WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, DEMOKRACJA ludowa.
Anonim mówi:
kwi 26, 2023
o godzinie 21:18
O panie jak mnie objawiło po tym narkotyku
Gosc mówi:
kwi 26, 2023
o godzinie 20:21
Szkoda ze go nie odbudują
Anonim mówi:
kwi 27, 2023
o godzinie 7:27
To prawda :(