Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.
Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora czy klubu sportowego.
W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych. W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.
Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.
2 komentarzy
Jarl Bischek mówi:
mar 10, 2023
o godzinie 16:58
Wątpię, że to będzie dobrze przemyślane. Korzystam np. z epuap. I bywa różnie. A założyłem sobie konto w ZUS. I ręce opadają. Nie ma tam informacji przedstawionej w prosty sposób ile mam lat składkowych? Co jest skandalem. Chyba, że ZUS robi to specjalnie żeby trudno się było połapać. Według moich danych tzn. świadectw pracy i opłaconych składek mam spokojnie wypracowane lata. Jednak kiedyś pojawiła się informacja z ZUS, gdzie jest mniej lat składkowych. Niestety do emerytury jeszcze daleko. Bo za młody. Ale kasy ze składek to mam w ZUS tyle, że mógłbym wybudować pałac. A taki policjant co nie zapłacił żadnej składki jest już dawno na emeryturze. I mówią mi, że jest wolność. A na moją wolność czycha Putin. Obłuda tych nierobów jest zaiste niezmierna.
Jarl Bischek mówi:
mar 10, 2023
o godzinie 16:47
A ja uważam, że prawdziwa nowoczesność to brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu czy smartfonu z aplikacją. Np. urzędnik w banku chce potwierdzenia tożsamości. Więc klient podaje mu imię, nazwisko i PESEL. Urzędnik łączy się z serwerem rządowym potwierdzając/ uwierzytelniające bank i prosi o potwierdzenie tożsamości. Przed klientem banku pojawia się okienko, gdzie powinien podać hasło. Po weryfikacji hasła klient kładzie palec na skanerze i na podstawie odcisku palca potwierdzana jest jego tożsamość. A bank uzyskuje z bazy niezbędne informacje. I generalnie to z serwera rządowego pobierane są dane osobowe za zgodą obywatela. Np. wysyłam CV ,gdzie podaję tylko link do moich danych na serwerze rządowym. Jeśli pracodawca chce danych osobowych łączy się z serwerem i uwierzytelnia się. A ja dostaję wiadomość z zapytaniem czy udostępnić dane osobowe. I mam poza tym wgląd do serwera rządowego kto pobierał moje dane osobowe. Bo mogą być sytuację, że np. tajne służby bez mojej zgody. To tak w skrócie.