– W życiu na nic nie jest za późno. To, co nas hamuje to nasze obawy – przekonywała podczas „Zachodniopomorskiego Dnia Seniora” blogerka i prezenterka telewizyjna „Mądra Babcia, czyli Beata Borucka. VIP-seniorka ma też garść gotowych rozwiązań, które warto wdrożyć. – WWW rozszyfrowuję tak Warto Wiedzieć Więcej. Na Pomorzu Zachodnim mamy też dwa ciekawe „rekordy”. Jakie? Czy aktywność to nasza mocna strona?
Beata Borucka  przyjechała do Szczecina na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, który w piątek,  21 października 2022 r. zorganizował „Zachodniopomorski Dzień Seniora”.
Docenieni przez marszałka
Z gośćmi wydarzenia spotkał się Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który serdecznie przywitał seniorów i podziękował im za ich dotychczasowe działania.
– Cieszę się, że po 2-letniej przerwie powrócił  „Zachodniopomorski Dzień Seniora”.  Dzisiejsze spotkanie to Państwa święto, podczas którego doceniamy aktywność, zaangażowanie, chęć zmieniania świata. To niezwykły kapitał, który chcemy wykorzystywać. Polityka senioralna od lat jest istotnym elementem działań, które realizujemy za pośrednictwem naszego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Obecnie przy szerokich konsultacjach środowiska senioralnego tworzymy  dokument Wojewódzki Program Działań na Rzecz Seniorów – mówi marszałek.
Złote i srebrne odznaki Gryfa
W piątek najaktywniejsi seniorzy zostali odznaczeni Honorowymi Odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego. Marszałek Olgierd Geblewicz oraz członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska wręczyli  22 takie odznaczenia.
Złote odznaki otrzymali: Janina Kołodzińska, Krystyna Kujawa, Krystyna Matuszak, Leokadia Rygielska, Teresa Rysztak, Janusz Wentruba oraz Krystyna Wójtowicz. Srebrne odznaki odebrali:  Irena Fabrykiewicz, Jadwiga Grzonkowska, Zdzisław Iwanicki, Rafał Iwański, Anna Kusztelak, Bogumiła Lewandowska, Zenona Moskwa, Halina Olejarnik, Krystyna Padiasekm, Krystyna Pietrzkiewicz, Ludmiła Porębska, Magdalena Richter, Ryszard Sarna, Irena Szperkowska i Teresa Zaremba.

Działania na rzecz seniorów
W piątek, bezpośrednio przed „Zachodniopomorskim Dniem Seniora”, podczas spotkania z dziennikarzami, rozmawiano też o codziennych działaniach na rzecz osób 60+. To m.in. Zachodniopomorska Karta Seniora. Do Programu Karty przystąpiło 110 gmin, natomiast ponad 200 partnerów biznesowych oferuje ulgi i zniżki dla posiadaczy Karty, wydano 25 137 kart.

–  Od 2016 r. wdrażamy Zachodniopomorską Kartę Seniora. I z tego miejsca serdecznie dziękuję naszym partnerom biznesowym, którzy z nami współpracują. Dzięki nim seniorzy 60+ mogą korzystać z ulg i zniżek na usługi  i zakupy. Zachęcamy seniorów, aby korzystali z takiej możliwości  –  podkreślała Członkini Zarządu Anna Bańkowska.
Ciekawe „rekordy” z Pomorza Zachodniego
Na inną kwestię zwracała uwagę  Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor ROPS Urzędu Marszałkowskiego.
–  Obecnie przygotowujemy Wojewódzki Program Działań na Rzecz Seniorów. Naszą rolą jest obserwacja tego, co dzieje się w obszarze demograficznym i społecznym. Obserwujemy zjawisko odwróconego eurosieroctwa. Dotyczy to sytuacji, w której dzieci wyjechały poza region, a starsze osoby pozostają na miejscu. I jeśli „nie zaskoczy” postawa aktywna, to osoby starsze wpadają w pułapkę samotności i oddalenia. Szybciej wymagają wsparcia, stając się osobami zależnymi  –   wyjaśniała dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.
Z przeprowadzonych badań na potrzeby przygotowanego programu wynikają też dwie inne ciekawe rzeczy.
–  W województwie zachodniopomorskim mamy najwyższe czytelnictwo wśród seniorów w Polsce – mówiła dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.
Druga kwestia związana jest z inną sferą życia.
–  Mamy najwięcej osób 50+ Polsce wchodzących w związki małżeńskie. Dotyczy to blisko 9% kobiet i ponad 12,5% mężczyzn – dodała dyrektor ROPS.
Recepta na sukces „Mądrej Babci”
Natomiast do codziennej aktywności zachęca seniorów  Beata Borucka, gość specjalny „Zachodniopomorskiego  Dnia Seniora”.
–  W życiu na nic nie jest za późno. To, co nas hamuje to nasze obawy. Myślenie: a co ludzie powiedzą, nie dam rady, jestem za stara. To też obawy, czy nam się uda. Uważam, że wszyscy, niezależnie od wieku, powinniśmy pracować nad swoimi lękami i się ich pozbywać, żyć dla siebie. Nikt za nas życia nie przeżyje. Warto też przywoływać uśpione pasje – zachęca Beata Borucka.
Beata Borucka posługuje się też ciekawym neologizmem „staroczesność”, który świetnie odzwierciedla jej podejście do życia.
– „Staroczesność” polega na przywoływaniu rzeczy, które kojarzą się z babcią, czyli czasem, cierpliwością, ciepłem, bajkami, przytulaniem. Natomiast „czesność” to odniesienie do nowoczesności. Babcia wie, co się czyta, co się nosi, co ogląda – mówi  „Mądra Babcia”.
Beata Borucka zwróciła też uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Część seniorów, chce podejmować dodatkową pracę, zwyczajnie dorobić do często niskiej emerytury. – Podpowiadam seniorom jak to robić. Pokazujemy różne możliwości i uczymy jak wystartować np. ze sprzedażą rękodzieła – wyjaśniała.
Senior-Cuder 
Wszyscy uczestnicy „Zachodniopomorskiego Dnia Seniora” otrzymali grę karcianą pn. „Senior-Cuder, czyli gra o sens życia”, której celem jest poprawa funkcjonowania psycho-społecznego osób starszych. Pomysłodawcą gry jest ROPS w Krakowie.