Od 17 września wchodzi nowe rozporządzenie w sprawie kar za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Zmiany rozszerzają katalog wykroczeń, za które kierowca dostanie 15 punktów karnych, przez co łatwiej będzie można stracić prawo jazdy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce szczególnie karać tych kierowców, którzy przekraczają prędkość i jeżdżą pod wpływem alkoholu.
Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje aż 21 wykroczeń drogowych, za które kierowca może dostać po 15 punktów karnych. Wystarczą więc „tylko” dwa przewinienia, by stracić prawo jazdy.
Nowy taryfikator przewiduje 15 punktów karnych za:
- naruszenie powodujące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, którego następstwem było naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia;
- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;
- nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
- używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi;
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście;
- niezatrzymanie pojazdu w trakcie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
- niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu;\
- niezastosowanie się do sygnałów świetlnych;
- niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym;
- niezastosowanie się do sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego;
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h;
- niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”;
- naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone;
- naruszenie zakazu wjeżdżania na przejeździe kolejowym za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały;
- naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych;
- przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami;
- przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.
Najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez polskich kierowców jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Zgodnie z nowym taryfikatorem punktów karnych, kierowca, który przekroczy prędkość o więcej niż 70 km/h, dostanie jednorazowo 15 punktów karnych.
Przewidywane zwiększenie kar za przekroczenie prędkości zgodnie z projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym:
- za przekroczenie prędkości do 10 km/h kierowca dostanie 1 pkt karny (wcześniej bez punktów);
- za przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h kierowca dostanie 2 pkt karne;
- za przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h kierowca dostanie 3 pkt karne (były 2 pkt);
- za przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h kierowca dostanie 5 pkt karnych;
- za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h kierowca dostanie 4 pkt karnych;
- za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierowca dostanie 9 pkt karnych (było 6 pkt);
- za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h kierowca dostanie 11 pkt karnych (było 8 pkt);
- za przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h kierowca dostanie 13 pkt karnych;
- za przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h kierowca dostanie 14 pkt karnych;
- za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h kierowca dostanie 15 pkt karnych.
Projekt nowego taryfikatora dostępny jest TUTAJ.
Ważną zmianą, którą wprowadza nowe rozporządzenie, jest wydłużenie okresu niwelowania punktów. Do tej pory znikały one z konta kierowcy po roku, teraz będą to dwa lata – i to od momentu opłacenia mandatu.
Zlikwidowane zostaną również szkolenia umożliwiające redukcję uzbieranych punktów karnych. Do wprowadzenia nowych przepisów jest jeszcze trochę czasu, dlatego kierowcy korzystają z możliwości i biorą udział w szkoleniach, które zmniejszają o 6 posiadaną liczbę punktów.
Do 17 września ze szkolenia może skorzystać kierowca, który posiada prawo jazdy przez minimum 1 rok i nie przekroczył 24 punktów. 6-godzinny kurs z udziałem policjanta i psychologa kosztuje 300 zł.
19 komentarzy
Anonim mówi:
sie 29, 2022
o godzinie 16:41
Ale maja problem z przepisową jazdą. Najlepsze byłyby kary cielesne. Za każdy kilometr przekroczenia jedna guma na dupsko.
Słowianin mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 20:20
Dokładnie kołcz ja też czekam na zdefiniowanie
Anonim mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 16:17
Zgodnie z przepisami??? Zgodnie z przepisami to jesteśmy gnębieni. Żadne normatywne kary i tak nie zmienią mentalności chorych ludzi. Teraz to zakrawa na obłudę władz, chcących uzupełnić swój dziurawy budżet kosztem kierowców. Wystarczy zobaczyć ceny paliw i podatki + opłaty za posiadanie auta i bycie kierowcą.
Anonim mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 13:10
Tusk i Schetyna i podobni nie ucieszą się raczej. Myślał, że jest po za terenem zabudowanym i przyśpieszył do 120, a tam jest przecież 90. Bidulek.
Anonim mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 21:24
Piratów gnębić jeszcze bardziej, jestem za!
Anonim mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 21:20
Szkoda tego bidulka szetyny. Może mu darują wybryk.
Anonim mówi:
sie 30, 2022
o godzinie 8:31
Przynajmniej przyjął na klatę i nie chował się za immunitetem. Nie spowodował wypadku i przesiadł się razem z kierowcą do innego samochodu i odjechał. Nie zasłaniał się też uszkodzoną płytą CD.
Anonim mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 16:02
To już zakrawa na totalny reżim państwa wobec kierowców!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy serio; nie wystarczy być konsekwentnym w egzekwowaniu obecnych przepisów; tylko trzeba znów przypierdolić?????!!!!!!!!!!
Ile można gnębić, karać i jebać kierowców?????????
Mandaty, podatki, droższe ubezpieczenia, punkty karne, blokada /zabór prawka, drogie paliwo, normy ekologiczne, fotoradary, czasowe pomiary prędkości, speedy na drogach, drogówka, etc.etc.
Anonim mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 21:23
Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami i to mi powiewa.
Anonim mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 16:16
Zgodnie z przepisami??? Zgodnie z przepisami to jesteśmy gnębieni. Żadne normatywne kary i tak nie zmienią mentalności chorych ludzi. Teraz to zakrawa na obłudę władz, chcących uzupełnić swój dziurawy budżet kosztem kierowców. Wystarczy zobaczyć ceny paliw i podatki + opłaty za posiadanie auta i bycie kierowcą.
Animag mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 0:51
To może niech ci kierowcy przestrzegają przepisów wiem że wam debilą ciężko to zrozumieć bo wy rozumiecie język patoli czyli buga buga jak pozabierają wam prawka to przynajmniej mniej będzie przygłupów na drogach.
Anonim mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 16:12
Na patola to raczej ty wyglądasz, bo coś ci nawet pisownia nie idzie tłumoku. W twoim zdaniu powinno być „debilom” a nie debilą, debilu.
Anonim mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 14:24
Tusk by nie dopuścił do gnębienia piratów.
Kołcz z Kołczewa mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 12:29
Proszę o JEDNOZNACZNE zdefiniowanie wyrażenia *bezpośrednio przed przejściem dla pieszych*. Wyrażenie to dotyczy odległości, więc proszę o podanie w jednostkach, w których liczymy odległość.
Anonim mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 15:30
poczytaj w necie…już bardzo dużo opinii prawnych jest na ten temat…pieszy wchodzący to taki który zmierza w kierunku przejścia a odległość nie została wskazana…masz obserwować pieszego i jeśli z jego zachowania wynika, że zmierza w stronę przejścia to musisz mu ustąpić …ale powinien dodatkowo być przepis, że pieszy ma zakaz wejścia na przejście zanim nie upewni się, że pojazd się zatrzymał a sam może bezpiecznie na to przejście wejśc
gość mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 9:29
Rozumiem, a co zrobić z przekupami, które stoją na chodniku przy samym przejściu i właśnie obgadują ze znajomą swoję sąsiadki? Podjeżdżam, zatrzymuję się żeby przepuścić a te machają mi że mam jechać bo one tylko sobie gadają. Też powinien być na to jakiś paragraf bo już nie jeden raz tak miałem. Nie zatrzymasz się to mandat, zatrzymasz to widzisz to mordercze spojrzenie t…ej dzidy, że jej przeszkadzasz.
O2S mówi:
sie 28, 2022
o godzinie 11:09
Dołączyć do rozmowy ?!
Kołcz z Kołczewa mówi:
sie 30, 2022
o godzinie 15:46
Anonimie z godz 15:30 – czytanie w necie nie stanowi wykładni prawnej a ja (i wielu innych kierowców) chcę wiedzieć, co znaczy *bezpośrednio przed* w kontekście wyprzedzania przed przejściem dla pieszych. Bezpośrednio przed przejściem stoi przecież znak informacyjny „przejście dla pieszych”. Czy o taką odległość chodzi? Między znakiem a przejściem?
Ja jadąc z Kołczewa do pracy w Świnoujściu *bezpośrednio przed* pracą kupuję sobie w Międzyzdrojach bułkę i jogurt. To może taka odległość jest bardziej prawilna?
Anonim mówi:
sie 27, 2022
o godzinie 12:29
I dobrze niech patologia ma się na baczności niech im pozabierają prawka jak taki nie dorozwój nie potrafi jeździć to im powinno się pozabierać.