Zapraszamy do udziału w QUIZIE TRZECIOMAJOWYM! Odpowiedz mailowo na trzy pytania dotyczące 3 MAJA. Czas do 2 maja! 3 maja podczas wykładu w Wolińskim Dworku, dr Piotr Oleksy wylosuje szczęśliwca, który zgarnie nagrodę główną! Brzmi łatwo?! Do dzieła! Regulamin zabawy i pytania konkursowe znajdziecie na stronie muzeum: www.muzeumwolin.pl i na naszym fanpageu na facebooku.
SŁONECZNIKI ZA PIÓRNIKI
Już 3 maja zapraszamy Was do odwiedzania Muzeum i udziału w wyjątkowej zbiórce! Słoneczniki za piórniki! Tak moi drodzy dobrze słyszycie! Przynoście tytułowe piórniki, ale też ich wyposażenie: kredki, ołówki, zeszyty, długopisy – ogółem wszystko co w szkole niezbędne. W zamian otrzymacie pakiety do domowej uprawy słoneczników – roślinnych symboli Ukrainy! Wszystkie zebrane artykuły trafią do szkoły w Kołczewie, która przyjęła w swoje progi dziesiątki dzieci z objętej wojną Ukrainy. Spieszcie się bo ilość słonecznikowych pakietów jest limitowana! Kto akurat nie ma ochoty zostać domowym rolnikiem, a chciałby się dorzucić do zbiórki, może skorzystać z darmowego zwiedzania Muzeum! Na miejscu będzie również możliwość wsparcia zbiórki pieniężnej Stowarzyszenia „Mi-Gracje”, działającego na rzecz wsparcia osób uciekających przed wojną w Szczecinie. Zapraszamy i zachęcamy do wspierania!
Ponadto w godzinach 10-16, przed Muzeum w Wolinie, będzie można zobaczyć wystawę „Kiedy, jak i po co 3 maja stało się świętem państwowym”
a o godzinie 17.00 ( w podziemiach Wolińskiego Dworku) wysłuchać wykładu DR PIOTRA OLEKSEGO pt.: „Ukraina: godność i tożsamość”
W 1795 roku po utracie niepodległości na okres 123 lat przez Rzeczpospolitą w wyniku rozbioru państwa przeprowadzonego przez Rosję, Prusy i Austrię – Konstytucja 3 Maja przypominała o walce o niepodległość i była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Dzisiaj to Ukraina walczy o zachowanie swojego narodu i państwowości. Doktor Piotr Oleksy z Instytutu Europy Środkowej i Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowie nam o współczesnej Ukrainie i jej drodze do wolności.
3 komentarzy
staly forumowicz mówi:
kwi 29, 2022
o godzinie 22:16
Ale, co ma Ukraina do naszego swieta 3 Maja. Mamy swieto uchwalenia Konstytucji i na tym sie skupmy. Przyjdzie czas posluchamy wykladow o Ukrainie, my Polacy wiemy co sie obecnie dzieje na Ukrainie. Ciekaw jestem czy, prelegent wspomni slowo o malym Majdanie w Odessie byl to 2014 rok miesiac maj 2lub3, odbyla sie ,,rozprawa”, z rosjanami przygotwujacych sie do referendum. Ukraincy ,,zaszlachtowali”tam ponad 40 osob.
mieszkaniec wyspy Wolin mówi:
kwi 29, 2022
o godzinie 21:08
Książka tego autora Wyspy Odzyskane Wolin i nieznany archipelag , miała premierę 9 czerwca 2021 , a w lutym 2022 nie było tej książki w dziwnowskiej biblotece . Chętnie wezmę udział w spotkaniu z tym autorem , ale najbardziej interesować mnie będzie treść powyższej książki . Ten Pan pracuje w Instytucie Zachodniopomorskim w Poznaniu . Czytałem książki o Pomorzu z tego instytutu , niektóre były bardzo ciekawe , może i ta książka będzie dobrą lekturą na wiosnę .
Anonim mówi:
kwi 29, 2022
o godzinie 19:40
Ja chętnie wpadnę na ten wykład, i bardzo chętnie pokażę zdjęcia mojej rodziny, w tym małych dzieci, leżących na trawie i brutalnie zamordowanych w 1943 r. przez Ukraińców, bezbronnych i niewinnych, okrutnie torturowanych przed śmiercią, może o tym porozmawiajmy dziś