Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik na czas kryzysu i wojny. Materiał zawiera wskazówki jak przygotować się do sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, konieczności ewakuacji czy wybuchu wojny.
„Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” to materiał przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, który zawiera informacje jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia. Jak podkreślają autorzy opracowania, świadomość społeczna w tym zakresie „jest niezwykle istotnym elementem budowania odpornego społeczeństwa, a to przekłada się bezpośrednio na odporność państwa”.
Autorzy poradnika przypominają, że sytuacje kryzysowe mogą wynikać z różnych okoliczności i dzięki przygotowaniu oraz planowaniu zachowań na wypadek wystąpienia zagrożeń można zwiększyć szansę na zapewnienie sobie i swoim bliskim bezpieczeństwa oraz ograniczyć straty materialne.
„Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – podkreśla RCB.
W pierwszej części poradnika autorzy wyjaśniają jak przygotować się do sytuacji kryzysowej. Materiał zawiera wskazówki jak reagować na sygnały alarmowe, w jaki sposób przygotować rodzinę na zagrożenie , jak chronić się przed dezinformacją, jak przygotować zapasy na czas zagrożenia i co powinien zawierać zestaw ewakuacyjny.
Druga część poradnika opisuje działania w sytuacji zagrożenia. Autorzy podkreślają, że w czasie kryzysu i wojny musimy być gotowi do stawienia czoła szczególnym zagrożeniom jak np. skażenie terenu, brak dostaw energii elektrycznej i wody, konieczność ewakuacji lub schronienia, spotkanie z obcym wojskiem czy sytuacja zakładnicza. Wiedza ta pozwoli na zachowanie spokoju i zwiększy szansę na przeżycie.
Poradnik zawiera również wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy, listę kontrolną plecaka ewakuacyjnego oraz tabelę na najważniejsze numery i dane, którą należy uzupełnić i mieć przy sobie.
Poradnikowi towarzyszy materiał filmowy zrealizowany w ramach „Akademii Bezpieczeństwa RCB”, który został przygotowany we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego PSP oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa, byłym żołnierzem jednostki GROM. Film jest dostępny na stronie RCB oraz profilach Centrum w mediach społecznościowych.
6 komentarzy
Anonim mówi:
kwi 13, 2022
o godzinie 20:35
Jestem za tym by broń była w rękach ludzi po sprawdzeniu pod kątem psychologicznym, psychiatrycznym…
Anonim mówi:
kwi 13, 2022
o godzinie 7:22
Nie chce że by i nas wyrżneli w pień, bo to co pokazali Rosjanie na Ukrainie to czysty Gwałt i Mord na bezbronnych obywatelach. Powszechny dostęp do Broni w Polsce!!!
Anonim mówi:
kwi 13, 2022
o godzinie 7:14
Niestety to prawda, społeczeństwo nie ma dostępu do broni, nie ma obycia z bronią co spowoduje gdy wróg zjawi się w progu Twojego domu zrobi co chce z Tobą i Twoją rodziną.
Anonim mówi:
kwi 12, 2022
o godzinie 10:03
Oni to już wiedzą od dłuższego czasu. Po co owijać w bawełnę? Konflikty nie powstają z dnia na dzień tylko dochodzi do nich na przestrzeni dłuższego okresu w przypadku Rosja-Ukraina koncentracja wojsk było to minimum około 6 miesięcy przed atakiem.
Anonim mówi:
kwi 12, 2022
o godzinie 9:12
cytat,,.. Jeżeli ucieczka i kryjówka nie zdały
egzaminu – walcz. Wykorzystaj
wszystkie swoje atuty. Nie bój się zranić
napastnika – to on jest „tym złym”.
Twoja bierność może zadecydować o
życiu wielu innych osób..” Tylko pytam. Gdzie jest powszechny dostęp do broni !!!!!
raaf mówi:
kwi 12, 2022
o godzinie 8:33
Dobry pomysł , nasze społeczeństwo w tych sprawach nie ma praktycznie żadnej wiedzy.