Bodźcem do pracy nad naszą kampanią o tolerancji było zdarzenie z początku 2022 roku. W szkole nastąpiła fala bardzo nieprzyjemnych zdarzeń związanych z hejtem skierowanym przeciwko  jednej z naszych koleżanek. Wydaje się nam że jesteśmy osobami otwartymi i tolerancyjnymi dlatego te zdarzenia oburzyły nas. Chcieliśmy pokazać młodszym kolegom, że na takie zachowania nie wyrażamy zgody i nie powinno ich być w szkole. 

Nasza kampania pokazała na plakatach, ulotkach i filmie ofiary oraz ich prześladowców.  Pracując nad tym projektem próbowaliśmy się wczuć w doświadczenie osób hejtowanych oraz pokazać konsekwencje takiego zachowania. Stworzyliśmy serię plakatów ukazujących schemat myślenia hejterów i ich ofiar. Opracowaliśmy również ulotkę, która zawiera numery kontaktowane do instytucji niosących pomoc i telefonów zaufania. 

Postanowiliśmy również nagrać  film ukazujący przykładowego ucznia z jakiejkolwiek szkoły, który zmaga się z trudnymi dla siebie problemami zdrowotnymi.  Pokazaliśmy jak potencjalna ofiara sama  boryka się z problemem i jak to wpływa na jego samoocenę oraz jaką miażdżącą siłę mają plotki. 

Dzięki naszym staraniom problem hejtu w szkole przestał być tematem tabu. Zmierzyliśmy się z nim podczas poprowadzonego przez naszą klasę (2 klasa technikum hotelarskiego) apelu dla wszystkich uczniów, w trakcie którego zaprezentowaliśmy owoce przygotowanej kampanii społecznej. Odbiór naszego projektu okazał się bardzo dobry i dzięki temu został doceniony na forum pozaszkolnym. Dyrektorzy sąsiednich szkół podstawowych zgodzili się na nasz przyjazd i przeprowadzenie kampanii dla najstarszych uczniów szkół.

Zostaliśmy zaproszeni wraz z opiekunem projektu ks. Robertem Bałuka do uczestnictwa w audycjach do Radia Szczecin a następnie do Radia Plus. Materiały opublikowane na głównych stronach tych mediów oraz na naszej stronie szkolnej. Na zaproszenie Caritas przeprowadziliśmy prezentację naszej kampanii podczas dwóch spotkań w szczecińskich klubach seniora „Krzyś” oraz „Nasze niebo”.

Sama w sobie kampania ukazująca problem mowy nienawiści wśród młodzieży, którą zaprezentowaliśmy jest częścią większego projektu. W najbliższych tygodniach zaprezentujemy drugą część kampanii skierowaną tym razem do rodziców i opiekunów młodzieży szkolnej.

źródło:
ZSP Wolin