1 września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, to również rocznica wybuchu II Wojny Światowej, którą w tym roku obchodzimy już po raz 82. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował akcję: Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte, która ma na celu upamiętnienie i złożenie hołdu żołnierzom z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji.
Od 1 do 7 września 1939 roku bronili się, mimo osamotnienia i przeważających sił wroga, a po zakończeniu wojny spoczęli na terenie województwa zachodniopomorskiego, na którym znajduje się 10 grobów żołnierzy Westerplatte. Jednym z takich grobów, który znajduje się w naszym powiecie, jest pomnik śp. Konstantego Żurawskiego w miejscowości Kołczewo.
1 września o godzinie 11:00 na cmentarzu komunalnym w Kołczewie, przy mogile obrońcy – strzelca Konstantego Żurawskiego, pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się uroczystość złożenia wieńców i zapalenia zniczy w dowód pamięci i uznania dla bohatera tamtych wydarzeń jak również upamiętniono ten szczególny dzień wspominając nie tylko dziejową lekcję historii ale i życiorys p. Konstantego a przede wszystkim Jego wielką otwartość, dumę oraz skromność.
W uroczystości udział wzięli: Państwo Urszula i Włodzimierz Jankowscy – którzy opiekują się grobem, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża – delegacji 8.FOW przewodził Zastępca Dowódcy kmdr Jarosław Kukliński, dowódca 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców p. kmdr por. Robert Lisowski oraz p. kmdr por. Bogdan Chmiel. Delegacji władz gminy przewodziła Burmistrz Wolina p. Ewa Grzybowska natomiast w imieniu starosty kamieńskiego wieniec złożyła p. Roksana Jankowska – Niemczycka. Ceremonia odbyła się z udziałem asysty honorowej.
Konstanty Żurawski (1916–1999) – urodzony w kolonii Sorokino. Strzelec. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari. Służbę wojskową pełnił w 3. Batalionie Saperów Wileńskich. 30 lipca 1939 r. przybył na Westerplatte, w czasie obrony był w obsadzie wartowni nr 6 „koszary”. Jako jeniec wojenny trafił do Stalagu I A, pracował przymusowo w niemieckim przemyśle. Uciekł z niewoli wiosną 1944 r. Od 1945 r. walczył w 11. Samodzielnej Brygadzie Przeciwpancernej Ludowego Wojska Polskiego. Mieszkał w Wisełce. W 1990 r. otrzymał nominację na ppor.
3 komentarzy
Anonim mówi:
wrz 3, 2021
o godzinie 12:40
Oj sumienie zżera Państwa Jankowskich!!!
Anonim mówi:
wrz 2, 2021
o godzinie 19:18
A szkoła sama przyszła czy z halą sportową? Kawiarko, wstyd
staly forumowicz mówi:
wrz 3, 2021
o godzinie 12:28
Przeciez, to redakcja pisala artykul, nikt inny. Takze swoje wywody, wiesz gdzie wsadzic. Juz nie raz pisalem, ze zanim sie cos napisze,trzeba posiadac jakies podstawowe wiadomosci o danym wydazeniu. Pisac to co slina na jezyk przyniesie i to jeszcze nie prawde, nie przynosi zadnej satysfakcji. Napisac mozna wszystko, pozniej siedziec przy komputerze i szczerzyc kly i myslec ale po nim pojechalem(szkoda, ze anonimowo) niech ma za swoje. To nie tak ma wygladac krytyka, zdrowia zycze.