Od 1 lipca właściciele lub zarządcy domów, bloków, obiektów usługowych będą musieli złożyć deklarację dotyczącą tego, czym są one ogrzewane. Właściciele budynków będą mieli rok na złożenie deklaracji, czyli do 1 lipca 2022 roku. To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca br. to zgłoszenia trzeba będzie dokonać w ciągu 14 dni.
Według Urzędu możliwość złożenia deklaracji to pierwszy z etapów budowy ogólnopolskiego systemu – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W kolejnych etapach mają zostać uruchomione usługi dla obywateli, które między innymi przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa. „Zanim jednak zostaną uruchomione inne usługi Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków musi zostać zasilona o dane, które od 1 lipca właściciele lub zarządcy budynków będą mogli wprowadzać do systemu samodzielnie” – podkreśliła p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
Cabańska zachęca do składania deklaracji w formie elektronicznej. GUNB zapewnił, że formularz nie jest skomplikowany, a jego wypełnienie nie zajmuje dużo czasu. Należy wpisać w nim podstawowe dane, takie jak: imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu.
Istnieją dwa formularze deklaracji. Jeden z nich dotyczy budynków mieszkalnych, natomiast drugi budynków niemieszkalnych. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej wystarczy, że posiadamy profil zaufany albo e-dowód.
Z kolei dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji przez internet istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej – osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie. Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także na stronie https://zone.gunb.gov.pl/ w zakładce „Do pobrania”. Deklarację w wersji papierowej do systemu wprowadzi urzędnik z odpowiednimi uprawnieniami.
Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń.
Problem smogu
Według Urzędu, celem powstania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza oraz likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog. Jak podkreślono, problem jest poważny i wymaga stanowczych działań.
„Redukcja emisji szkodliwych substancji do środowiska stanowi wyzwanie, a zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań środowiskowych na świecie” – zaznaczyła Dorota Cabańska.
Wskazano, że problem smogu występuje w Polsce co najmniej od kilkudziesięciu lat, a największy wpływ na złą jakość powietrza, a tym samym na zdrowie, ma zanieczyszczenie pochodzące z tzw. sektora bytowo-komunalnego. „Wiedza, którą uzyskamy w ramach CEEB sprawi, że działania wobec problemu smogu będą o wiele bardziej efektywne i skuteczne” – podkreślił Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
źródło:
PAP
14 komentarzy
ANONIM mówi:
lip 1, 2021
o godzinie 8:25
juz nie długo będą deklaracje ile razy w łózku jak jakie pozy czy z zabezpieczeniem czy bez i od tego mają wprowadzic podatek.
Miejscowy mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 18:58
koniec z mialem
Jj mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 17:31
A kiedy państwo zacznie wywiązywać się ze swoch obowiązków, nie mogę dostać się do lekarza!
Anonim mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 20:17
Prywatnie przyjmują!!!🤣🤣🤣🤣🤣
Paweł mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 14:01
To jest totalna inwigilacja,karza sie spisac ,składać deklaracje a później srrru kara za kopciucha!!
Anonim mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 13:57
Problem smogu nie zniknął z końcem okresu grzewczego, drogie matołki. No ale wam do łbów już nawkładali i lecicie do fotowoltaiki jak muchy do gówna. Lećcie dalej. Dopierdolili podatek od deszczówki, a jak w fotowoltaikę wejdzie odpowiednia liczba gospodarstw domowych to wam dopierdolą taki podatek, że się zgarbicie. I tyle będzie z tego eko, a smog jak był tak dalej będzie :)
Anonim mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 17:09
no popatrz a z nastaniem cieplejszych dni mój sąsiad przestaje palić byle czym i mam prawie pół roku spokoju .Wyobraź sobie że mogę nawet okno otworzyć latem bez odruchu wymiotnego że zaraz zaleje mnie fala smrodu a najlepsze jest to że ma piec gazowy i nie jest biedny
Anonim mówi:
lip 1, 2021
o godzinie 22:16
Takich fajansiarzy jest pełno dookoła. To nie stan portfela- to stan umysłu. A w 100% naprawić to może tylko śmierć delikwenta. Bo nawet kary spowodują, że kopcił będzie dalej nocą.
Anonim mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 20:13
Smog nie znikną i nie zniknie, bo to nie nasze piece go powodują, tylko wielkie kopciuchy typu elektrownie opalane paliwami kopalnianymi. A drugie chyba największe źródło smogu to nasze pojazdy liczone w milionach, ale kto odważy się podskoczyć do rafinerii które zarabiają miliardy i czym mieli byśmy jeździć w dzisiejszych czasach jak nawet najbardziej ekologiczne silniki spalają tlen, a pojazdy elektryczne do ładowania potrzebują prądu który jest wytwarzany przez kopciuchy. Teraz emitują dużo zanieczyszczeń, a gdyby dołożyć do tego miliony pojazdów elektrycznych, to u nas jak w Niemczech musiały by też jeszcze powstać ze cztery elektrownie. Ludzie wykłócają się ze sąsiad kopci ze swojego komina, ale dawniej wszyscy kopcili ( i ci co teraz udają eko ) i takiego smogu nie było, bo to nie nasze domki go tworzą, a jeżeli już to w znikomym stopniu, w porównaniu do całej motoryzacji.
Po za tym kolega, kolegi naprodukował niby eko piecyków, które trzeba sprzedać żeby zarobić dobra kasą i napędzają mit o smogu z naszych kominów.
Ci co pamiętają jeszcze trochę z fizyki, wiedzą że do spalania potrzebny jest tlen i choćby piecyk, czy pojazd był bardzo eko to i tak ten tlen spalają, a niedowiarki niech poczytają o związkach chemicznych powstających ze spalania gazu z ich eko piecyków którymi ogrzewają własne domy.
anonim mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 21:12
Z ubiegłorocznymi zakazami i nakazami związanymi z Covid19 jakoś nikt ogrzewania nie wyłączał a powietrze się poprawiło> Zniknęły za to samochody z ulic. W Kaliforni nikt nie ogrzewa się węglem a smog jest.
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 22:40
Spójrz sobie na tą mapkę zimą- obszar Polski jest brunatny, a w najlepszym przypadku czerwony. Brunatny to jak są mrozy. Jakie wnioski?
https://airly.org/map/pl/
Anonim mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 13:05
a elektrownie to pewnie do produkcji prądu wykorzystują głównie słńce :)
dobre sobie. jak zawsze zwykłego szarego człowieka trzeba zgnoić, a wielkim trucicielom nikt nie odważy się podskoczyć. żenada.
Anonim mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 18:22
A szczególnie ta nowo otwarta elektrownia węglowa w Zagłębiu Ruhry w Niemczech!!!Jest super ekologiczna!!!🤣🤣🤣🤣🤣A planują budowę kolejnych czterech!!!No ale u nas w Polsce nie można, bo nasz węgiel jest be!!!😡😡😡Kiedy my się k… wreszcie obudzimy???!!!
T mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 10:55
Przydałoby się w artykule przekierowanie do tego formularza. Było by sprawniej. Złożyłbym od razu.