Wielkie zmiany w przepisach dotyczących elektrycznych hulajnóg. W nadchodzący czwartek – 20 maja – zacznie obowiązywać ustawa regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Przepisy wprowadzają m.in. ograniczenia w poruszaniu się e-hulajnogą zależne od wieku i ograniczenia prędkości.
Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym, kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Zdaniem ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) przepisy regulujące prawa i obowiązki kierujących urządzeniami transportu osobistego (UTO), w tym hulajnogami, są kompromisem.
Według nowych przepisów kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.
Hulajnogą elektryczną można będzie wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów będą mogli się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach.
5 komentarzy
Anonim mówi:
maj 17, 2021
o godzinie 11:20
Czyli praktycznie w każdym mieście, gdzie nie ma drogi rowerowej i prędkość na ulicy jest powyżej 30 km/h mogą śmigać po chodniku. Ale zmiana hahahahaha
Anonim mówi:
maj 17, 2021
o godzinie 11:17
A jak z nadmorskimi wypożyczalniami i szaleniem na el. hulajnogach? Wprowadzone prawo coś zmieni?
Anonim mówi:
maj 16, 2021
o godzinie 11:37
Już widzę jak nasza nieudolna policja egzekwuje te przepisy 🤣🤣🤣 Aaa… ciekawe co zrobią piesk… z turystami? Może ktoś kompententny się wypowie z milicji 🤣 A nie ma takich 🤣
Anonim mówi:
maj 16, 2021
o godzinie 11:35
ZASZCZEPIENI DEBILE (którym niestety niebawem sam będę) – skoro to jest szczepionka, która ma chronić przed COVID; TO CZEGO SIĘ KU..WA BOICIE NIEZASZCZEPIONYCH???!!!!
CZYŻBY TO BYŁ FAKTYCZNIE EKSPERYMENT MEDYCZNY O NIEZNANYCH SKUTKACH???
KTO TU KOGO ROBI W WAŁA?????????
Anonim mówi:
maj 16, 2021
o godzinie 9:23
Czyli dalej bajzel, dalej będę wszędzie się pchać na tych hulajnogach.