Dostępne na rynku trampoliny ogrodowe różnią się od siebie pod względem rozmiaru (średnicy) i maksymalnego obciążenia. Ale czy wybór trampoliny >150 kg na pewno oznacza, że jednocześnie może na niej skakać kilka osób? Sprawdźmy.
Maksymalne obciążenie trampoliny – co ten wskaźnik oznacza w praktyce?
Maksymalne obciążenie jest jednym z podstawowych parametrów, określających właściwości trampolin ogrodowych. Mówi o dopuszczalnej, łącznej wadze osób, które w jednym momencie korzystają z urządzenia. W zależności od jakości użytych materiałów i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, parametr ten będzie się różnić.
Co się może stać, gdy maksymalne obciążenie trampoliny zostanie przekroczone?
Nie należy przekraczać maksymalnego obciążenia trampoliny. Przeciążenie grozi m.in. zerwaniem maty albo wygięciem lub złamaniem ramy, czego następstwem może być poważny uraz. Dlatego zanim kupisz dany model trampoliny, sprawdź, ile wynosi maksymalne obciążenie. Od parametru tego zależy nie tylko bezpieczeństwo i swoboda zabawy, ale również dynamika skoków.
Jakie powinno być maksymalne obciążenie trampoliny dla dorosłego, a jakie dla dziecka?
Jeśli batut ma być używany tylko przez jedno dziecko, maksymalne obciążenie na poziomie ok. 100 kg będzie wystarczające. W przypadku użytkowników nastoletnich i dorosłych oraz jednoczesnego skakania 2 dzieci, parametr ten powinien wynosić co najmniej 140 kg. Trampolina do 150 kg będzie optymalna. Trampoliny dla dorosłych i dzieci o wysokim, maksymalnym obciążeniu oferuje na polskim rynku m.in. firma Dollo.
2 komentarzy
Quetzalcoatl mówi:
kwi 28, 2021
o godzinie 22:34
Proszę podać wyniki pomiarowe skąd te liczby?
Quetzalcoatl mówi:
kwi 28, 2021
o godzinie 22:25
Jest wiele innych czynników np. Z jakiego materiału została wykonana dana trampolina, no i załóżmy że jeśli 3 osoby by skakały synchronicznie tzn. w pewnym momencie te 3 osoby byłby by „po skoku” Co by spowodowało maksymalne napięcie w 3 punktach do tego można zastosować gęstość prawdopodobieństwa, oraz fakt że działa na nich siła grawitacyjna wynosząca 6.67 * 10^-11 m^3/kgs^2, oraz ogranicza nas wytrzymałość tego materiału.. Jest wiele badań nt. Badania zależności między statycznym momentem siły a wysokością skoku także w tej sytuacji można wzorować się pracami naukowymi dla poprawienia obliczeń i zmniejszenia błędu pomiarowego.. W momencie lądowania następuje podobne zjawisko nie tyle interferencji co załamania się płaszczyzny.. Trochę jak z czarną dziurą która załamuje czasoprzestrzeń, ale nie tylko czarne dziury jest wiele innych obiektów we wszechświecie załamujące czasoprzestrzeń.. Pozdrawiam i dziękuję za tą wypowiedź!