Ponad 14,3 tys. jednostek OSP otrzyma dodatkowe wsparcie z budżetu państwa – poinformował w czwartek wydział prasowy resortu spraw wewnętrznych i administracji. Podział środków, o które wnioskowały ochotnicze straże pożarne zatwierdził szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Jak przypomina MSWiA strażacy ochotnicy mogli wnioskować o dodatkowe pieniądze do 10 września 2019 r. „Wszystkie jednostki OSP, które wnioskowały o dotacje i spełniły wymogi ustawy o ochronie przeciwpożarowej, otrzymały dofinansowanie na swoje zadania. Taka możliwość pojawiła się w tym roku po raz pierwszy – wszystko dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dnia 31 lipca 2019 r.” – czytamy w komunikacie resortu.
Do nowelizacji ustawy – oprócz kwestii związanych m.in. z gaszeniem pożarów – wpisano również inne zadania, które realizują ochotnicze straże pożarne jak m.in. krzewienie sportu i kultury fizycznej, propagowanie wiedzy i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, czy popularyzację zasad udzielania pierwszej pomocy.
Nowela pozwoliła na przekazanie OSP dodatkowych pieniędzy na ich działalność. Wydatki na realizację tych zadań – jak przypomniano w komunikacie – będą mogły pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe.
„Na Ochotnicze Straże Pożarne można liczyć nie tylko w czasie wypadków drogowych, wichur, czy ulewnych opadów deszczu. OSP doskonale integrują środowiska mieszkańców, budują aktywne społeczeństwo i organizują wydarzenia sportowe. Musimy wspierać je w tych działaniach” – zaznacza minister Mariusz Kamiński.
Za wypłatę dodatkowego wsparcia dla OSP będzie odpowiedzialny Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Pieniądze będą przelewane na rachunki bankowe OSP, które zostały wskazane w umowach dotyczących dotacji. Wszystkie OSP otrzymujące dodatkowe wsparcie będą musiały sporządzić sprawozdania, w których opiszą wykonanie dofinansowanych zadań – napisano w komunikacie.
W jednostkach OSP w całym kraju służy około pół miliona strażaków ochotników, a ponad 100 tys. jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. Ponad 4400 jednostek OSP i niemal 200 tys. ochotników włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.
PAP
5 komentarzy
pisiorki mówi:
wrz 23, 2019
o godzinie 16:33
pisiory rozdają kase
Strażak OSP mówi:
wrz 22, 2019
o godzinie 7:48
Każde pieniądze w osp się przydadzą,a narzekających zawsze jest sporo. Jak nie dawali – źle, jak dają -źle. Jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził. Zakupy przez Związek też nie były kolorowe, co dali to się brało. Więc nie narzekać tylko kupować. Wiadomo, że jednostki są coraz bogatsze i apetyt w miarę jedzenia rośnie. Moim zdaniem jest łatwiej pozyskać środki niż dawniej. Pozdrawiam wszystkich strażaków.
ochotnik mówi:
wrz 21, 2019
o godzinie 15:14
Pisowcy obiecują i rozdają głupoty. A realia są inne.I TAK NA NICH NIE ZAGŁOSUJEMY !!!!!
Strażak mówi:
wrz 20, 2019
o godzinie 18:59
Podcieranie sobie tyłka przez obecnie rządzących jednostkami OSP – przejęcie pieniędzy ze związku OSP i brak konkretnych rozliczeń – mydlenie oczu – a ja nie mam w co strażaków do akcji ubrać a oni łaskawie pozwalają na zakup pachołków do zawodów – wstyd i hańba ministrzyno
Anonim mówi:
wrz 20, 2019
o godzinie 12:41
Zapomnieli dodac ze po raz kolejny narzucają jednostka kupowanie badziewia i wstrzymują samodecyzyjnosc OSP ktore wydałyby te pieniądze na własne potrzeby. Bo po cholerę komus np mundur wyjściowy skoro brakuje sprzętu do gaszenia pożaru np.