W Świnoujściu podpisano dziś umowę na dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) rozbudowy terminala LNG. W uroczystości uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
– To element budowy bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy – mówił prezydent Andrzej Duda. Dzięki nowym środkom m.in. z Unii Europejskiej gazoport będzie mógł przyjmować w przyszłości ponad 10 mld metrów sześciennych gazu, czyli dwa razy więcej niż obecnie. – To oznacza, że wkrótce Polska nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom – podkreślił Andrzej Duda.
Projekt zakłada rozbudowę morskiego systemu przeładunkowego, budowę lądowego systemu załadunkowego na kolej oraz budowę trzeciego zbiornika LNG wraz z wymaganymi instalacjami i urządzeniami. Umowa na realizację tej inwestycji ma również docelowo zwiększyć możliwości terminala LNG w Świnoujściu w przywracaniu gazu z postaci skroplonej do gazowej (regazyfikacja) z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 rocznie. Aktualne techniczne możliwości regazyfikacyjne terminala LNG zaspokajają 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. Po ukończeniu inwestycji ta wartość ma wzrosnąć do ponad połowy potrzeb.
– Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy cele: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że projekt rozbudowy Gazoportu w znacznym stopniu przyczyni się do zapewnienia Polakom stabilnych dostaw gazu oraz obniżenia cen surowca dla gospodarstw domowych i przemysłu. Jak dodał, dzięki tej inwestycji Polska będzie mogła stać się „hubem gazowym” dla całej centralnej Europy.
– Kiedy zapadła decyzja o inwestycji, przekonywaliśmy zachodniopomorskich samorządowców, że lokalizacja gazoportu w Świnoujściu będzie przynosiła wymierne efekty. I przynosi – zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Spośród wszystkich 22 lądowych instalacji tego typu w Europie, terminal w Świnoujściu ma najwyższy poziom wykorzystania, sięgający około 60 procent. mocy regazyfikacyjnych. W przypadku większości europejskich gazoportów ta średnia wynosi około 30 procent.
– Dofinansowanie terminala w Świnoujściu ma przyspieszyć proces naszego przejścia do gospodarki niskoemisyjnej. Ma też być kolejną cegiełką, która przyczyni się do skutecznej walki z zanieczyszczonym powietrzem, z którym od dłuższego czasu zmaga się cała Europa – powiedział minister Jerzy Kwieciński.
Projekt ma spoić koncepcję korytarza gazowego Północ-Południe, czyli dwustronnych, międzysystemowych połączeń gazowych oraz krajowych gazociągów, które już istnieją lub znajdują się na różnych etapach realizacji. W ten sposób połączyłyby one – przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry – terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) z terminalem Adria LNG w Chorwacji.
Projekt rozbudowy polskiego terminala znajduję się na europejskiej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (Project of Common Interest). Na tę listę trafiają inwestycje o szczególnym znaczeniu dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie. Przyczyniają się też do osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii i klimatu.
źródło:
ZUW, Fot. Adam Guz/KPRM
17 komentarzy
Anonim mówi:
kwi 26, 2019
o godzinie 19:46
Te trochę gazu drogą morską i w wygórowanych cenach? Moim zdaniem propaganda sukcesu. A nie realna możliwość.
Anonim mówi:
kwi 26, 2019
o godzinie 12:45
Nie dlugo pisory pochwala sie propaganda ze gaz z tylkow odzyskaja
Anonim mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 21:49
Suwerenna od dostaw gazu, ale od żydów, USA, Niemców, Ruskich i innych już nie!!! Tak zdechła suwerenność.
CWP mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 20:37
Gaz z kataru za ponad 1000 dolcow Usa, a jakosciowo lipa rodacy.
Anonim mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 19:41
Tak pędzili wewte i wtewte do Świnoujścia, że znowu samochód rządowy puknął się z inną osobówką!!!!! To normalka, znowu koszt remontu, albo nowy!!! Ale, za to swoi jeżdżą!!!!
anonim mówi:
kwi 27, 2019
o godzinie 7:09
No w Sownie przed miejscowością Płoty mieli zdarzenie z samochodem który stał na poboczu.
Anonim mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 14:42
Wystarczylby tylko text, po co te maski tylko humor psuja.
gość mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 12:42
Sami mówią, że ten gaz będzie o połowę droższy od rosyjskiego. Jeszcze będą Pawlaka chwalili za długoterminowy kontrakt.
I jeszcze pośpieszcie się z przebudową drogi ze Świnoujścia. Najlepiej od razu po trzy pasy w każdą stronę. To, co jest wysiądzie wkrótce od cystern z gazem.
Anonim mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 11:28
Ale kupować węgiel od ruskich to pisiorów nie boli ?
z Kamienia mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 17:58
Ej kodomito z 11:28. A sprawdziłeś kto zakontraktował ów węgiel? Jak sprawdzisz to wróć tu i napisz „przepraszam psiorów” ów węgiel zakontraktował krul ewropy by polski górnik się nie trudził pracą.
Anonim mówi:
kwi 26, 2019
o godzinie 20:20
Ej pislamisto a sprawdziłeś umowy dewelopera za srebrnej ?
woliniak mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 8:43
Super wiadomość.
Najwyższy czas wstać z kolan.
Anonim mówi:
kwi 25, 2019
o godzinie 8:25
ZA JAKA CENE
Anonim mówi:
kwi 24, 2019
o godzinie 21:02
Poprzednicy wykonali, a obecni przylepili swoją tablicę. A, gdzie Prezydent Świnoujścia, bo nie widzę???? Czyżby wielkie olewanie gospodarza Świnoujścia???? Zresztą, obecny Rząd w ten sposób /nie pierwszy raz!!!!/ ignoruje niższe szczeble, o Polakach nie wspomnę!!!! To ich, dzisiejsze „działanie” pokazuje, że okrzyczany tunel mają w d…
Anonim mówi:
kwi 24, 2019
o godzinie 19:52
Na tę okoliczność kamieński Orlen dopierdolił 2,49 za LPG. Byście się kurwa wstydzili. Najdrożej w województwie.
anonim mówi:
kwi 24, 2019
o godzinie 19:12
Putin pośle jeden mały pocisk i wyspy Wolin i okolic nie ma !!!!!
aaa mówi:
kwi 27, 2019
o godzinie 18:27
Co dziś wąchałeś lub brałeś