Słynny Egon Olsen i równie znana kopenhaska Syrenka zdecydowali się na podróż pierwszym samolotem Scandinavian Airlines System, które od 1 kwietnia 2019 r. będą kursowały na trasie Kopenhaga – Szczecin–Goleniów. W najbliższy poniedziałek o godzinie 9:00 odbędzie się inauguracja połączenia lotniczego, na które z utęsknieniem czekał zachodniopomorski biznes.
– Decyzja SAS to wsłuchanie się w potrzeby Pomorza Zachodniego. Wierzymy, że pomoże wyzwolić zachodniopomorski potencjał turystyczny i biznesowy. Dla Skandynawów, a Duńczyków w szczególności, jesteśmy atrakcyjnym miejscem do robienia biznesu. Mają tu dobrych pracowników, sprzyjające warunki i pomocną administrację. Tym, czego brakowało, było właśnie szybkie połączenie lotnicze. – przekonuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Ponad 10 lat starań i w końcu Pomorze Zachodnie oraz Danię scali stałe połączenie lotnicze, dostępne dla pasażerów pięć razy w tygodniu. Kierunek jest atrakcyjny zarówno dla duńskich turystów, których na Pomorzu Zachodnim nie brakuje przez cały rok, ale także dla Polaków, gdyż w Kopenhadze zlokalizowany jest hub linii lotniczej SAS, oferujący połączenie do ponad 200 miast na świecie. Nowe połączenie to ukłon w kierunku Polaków pracujących w duńskiej stolicy i jej okolicach, ale także świetna wiadomość dla świata biznesu. Z pewnością ułatwi Duńczykom procesy inwestycyjne czy zarządzanie przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w zachodniopomorskiem, w które zainwestowali już ponad miliard złotych. Na dodatek firmy z Pomorza Zachodniego co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł.
Uruchomienie połączeń lotniczych pomiędzy Szczecinem, a stolicą Danii będzie okazją do promocji i prezentacji potencjału turystycznego i inwestycyjnego regionu. 1 kwietnia w Kopenhadze zostanie zorganizowane seminarium dla duńskich i polskich przedsiębiorców. Organizatorami wydarzenia są Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin i Port Lotniczy-Szczecin-Goleniów, a Partnerami Ambasada RP w Kopenhadze, Ambasada Danii w RP, Polska Organizacja Turystyczna w Sztokholmie, Żegluga Szczecińska, Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Hotel Radisson Blu w Szczecinie, Binowo Park Golf Club, Fundacja Kołobrzeg SPA i Gmina Goleniów. W wydarzenie zaangażowały się również firmy z kapitałem duńskim działające w Województwie Zachodniopomorskim: Scandinavian Airlines System, DGS, Radiometer, 3shape, BIC Electric i Bestseller.
SAS jest piątym przewoźnikiem latającym z i do Goleniowa. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów w 2018 roku obsłużył 598 tys. pasażerów (w 2014 roku było to 287.029 pasażerów). W ciągu ostatnich 5 lat w rozwój Portu Lotniczego Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zainwestował kwotę 20 mln zł, co przyczyniło się m.in. do rozbudowy infrastruktury, rozwoju siatki połączeń czy spłaty kredytów.
Urząd Marszałkowski
10 komentarzy
Anonim mówi:
mar 28, 2019
o godzinie 11:24
A my chcemy do Warszawy!
Anonim mówi:
mar 27, 2019
o godzinie 21:24
Na Przestrzennej będą lądować.??
Anonim mówi:
mar 27, 2019
o godzinie 6:44
Międzylądowanie w Szczecinie na Wojska Polskiego.
Anonim mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 19:42
Szczecin-Goleniów to tak samo jak lotnisko Kamień Pomorski-Goleniów
Suski mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 17:33
A kiedy będzie połączenie do Radomia ?
greg mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 17:15
Tak się nazywa to lotnisko Szczecin-Goleniów . do ANJA . oczywiście
Anonim mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 16:02
super!
Anonim mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 15:59
Lepiej byłoby wznowić zlikwidowaną linie do Warszawy
Anonim mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 14:08
ten to zawsze wszystkie sukcesy tylko jego ! ego ten marszalek to ma jak z tad do afryki jajaja tylko ja… narcyz. linia wyliczyla ze sie oplaca i beda latac i tyle.
anja mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 14:00
to się zdecydujcie Szczecin czy Goleniów? jest w Szczecinie lotnisko? chyba nie.