W związku z zakończeniem prac w Parku Jana Pawła II, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej postanowił przybliżyć naszym Czytelnikom rys historyczny tego miejsca oraz wnioski z przeprowadzonych prac. Grzegorz Kurka podkreśla, że z odkrytych podczas prac ziemnych płyt grobowych i fragmentów krzyży odkrytych powstanie lapidarium przy kościele św. Mikołaja.
Park został ulokowany na południe od wczesnośredniowiecznego miasta, na wzniesieniu morenowym około X wieku – na wschodnim i prawdopodobnie zachodnim wzniesieniu (wg prof. W. Filipowiaka) założone zostało cmentarzysko słowiańskie – było to cmentarzysko birytualne – ciałopalne i szkieletowe. W 1876 roku natrafiono we wschodniej części wzniesienia, opadającym w kierunku obecnej ulicy Mickiewicza na paleniska i bruk, na którym leżała gruba warstwa węgli drzewnych. Znaleziono również liczne ułamki i całe urny. Urny zdobione były na brzegach i brzuścach ornamentem falistym, zygzakowatym oraz nakłuciami w kształcie rowków. Obok palenisk leżały szkielety, łącznie natrafiono na 7 szkieletów.
W 1898 roku ponownie natrafiono na cmentarzysko podczas kopania fundamentów, obok jednej czaszki znaleziono pięć brązowych kabłączków skroniowych (W. Filipowiak, Wolinianie). W XIV wieku na szczycie wzgórza wybudowano kościół, stąd nazwa niemiecka tego miejsca – Bergkirche (wzgórze kościelne), wokół którego powstał cmentarz. Na XVII – wiecznych mapach teren wokół kościoła zaznaczony jest jako Kirch Hof. Na południowy – zachód od kościoła, na stoku opadającym w kierunku obecnej ulicy Tadeusza Rejtana znajdował się wiatrak młyński. Na mapie z 1617 roku teren poza cmentarzem nosi nazwę Rosmüller Acker. Młyn widoczny jest na rycinie Johannesa Ruge’go z 1686 roku, funkcjonował jeszcze w wieku XIX – umieszczony został na litografii z 1837 roku.
Prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku wiatrak został usunięty i na jego miejscu zaczęto grzebać mieszkańców Kamienia. W 1866 roku na terenie cmentarza pochowano 200 osób zmarłych na cholerę. W 1891 roku cmentarz został ostatecznie zamknięty. W ostatnich latach funkcjonowania cmentarza, chowano już tylko zasłużonych dla miasta obywateli, wśród nich był Ludwig Kücken (zmarł w 1881 roku) – kamieński historyk, jak również Superintendent Carl Meinhold (zmarł w 1888 roku).
W 1905 roku na zachód od kościoła wybudowano wieżę ciśnień, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Ostatecznie cmentarz został zlikwidowany po II wojnie światowej. 20 maja 1954 r. Minister Gospodarki Komunalnej wydał okólnik dotyczący zamykania i likwidacji cmentarzy wyznaniowych. W listopadzie i grudniu prezydia Gromadzkich Rad Narodowych, a wcześniej kamieńskiej Miejskiej Rady Narodowej, podejmując uchwały dotyczące zamykania nieczynnych cmentarzy, wnioskowały do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie o akceptację podjętych decyzji – likwidację cmentarzy po upłynięciu ustawowych pięćdziesięciu lat od daty ostatniego pochówku oraz zmianę przeznaczenia zajmowanych przez nie terenów.
W Kamieniu stosowną uchwałę, dotyczącą zamknięcia i likwidacji cmentarza przy kościele św. Mikołaja, podjęto najwcześniej, bo już 13 sierpnia 1957 r Potrzebą „wyplantowania” znajdującego się przy kościele św. Mikołaja cmentarza Zarząd Miejski zajmował się już dziesięć lat wcześniej. Górzysty i widoczny teren nekropolii, jak czytamy w sprawozdaniu starosty z 1947 r., sprawia nie miłe wrażenie, sterczącymi resztkami grobowców i żelaznych krzyży w ogrodzeniu. Z terenem tym, położonym przy ówczesnej ul. Górskiej, wiązano później pewne plany, które w przyszłości zostały zrealizowane. Ze względu, jak pisano w 1957 r., na dogodne położenie i ładną zieleń” planowano utworzyć tu park, co motywowano brakiem na terenie miasta zieleńców „w których mieszkańcy mogliby znaleźć odpoczynek i rozrywkę (B. Bubnowicz, Przyczynek do losów poniemieckich cmentarzy na Ziemi Kamieńskiej).
Wnioski z przeprowadzonych badań wykonanych w trakcie rewitalizacji parku
Inwestycja związana z „ Przebudową Parku im. Jana Pawła II w Kamieniu Pomorskim” prowadzona była od września do października 2018 roku. Prace prowadzone były na stanowisku archeologicznym zewidencjonowanym pod numerem 4 (AZP 19-08/98). W miejscu tym od co najmniej X wieku, aż do końca XIX wieku funkcjonował cmentarz, dlatego też spodziewano się w tym miejscu odkryć obiektów związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem nekropoli.
W trakcie prac ziemnych, które polegały głównie na wykonaniu płytkich wykopów pod alejki natrafiono na fragmenty płyt grobowych i krzyży. W większości po stronie południowej wzgórza. Prawdopodobnie podczas porządkowania cmentarza w latach 50-tych XX wieku zepchnięto część płyt w to miejsce. Odkryte zabytki datowane był na XIX wiek. Łącznie natrafiono na 17 nagrobków i fragmentów krzyży na niektórych zachowane były daty śmierci byłych mieszkańców Kamienia: a.1880 -1894 b.1802-1880 c.1817-1879 d.1871-1879 e.1895 – data śmierci f.1809-1888 .
W północnej części wzgórza, w pobliżu ulicy Wysockiego natrafiono na najstarsze płyty odkryte podczas obecnych prac – pierwsza była to prostokątna płyta grobowa zmarłego Wilhelma Fricka z datą 1800 – 1857 i składająca się z trzech fragmentów płyta, bez zachowanej górnej części w której znajdowało się imię i nazwisko zmarłej osoby, zachowana jest jednak data urodzin i śmierci 1778-1842. W centralnej części wzgórza w wykopie liniowym na osi W-E na głębokości około 20 centymetrów w warstwie humusu natrafiono na żeliwną płytę grobową z czytelną datą urodzin i śmierci 1811-1874, na powierzchni zachowane ślady żółtej farby (nr 19). W trakcie prac natrafiono również na dwa fragmenty porcelanowych nagrobków, pierwszy zachowany w niewielkim fragmencie (nr 26), druga znacznie ciekawsza ,w kształcie otwartej księgi. Na powierzchni umieszczona została kolorem czarnym inskrypcja pisana gotykiem niemieckim. Po lewej stronie prawdopodobnie pierwotnie umieszczone było imię , nazwisko wraz z datą śmierci i urodzin dziecka. Czytelne są liter i cyfry (od góry)…..tr, poniżej r 1884./…1884. Po prawej stornie umieszona został inskrypcja: Mt 19, 14 „Dopuście dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie do takich bowiem należy królestwo niebieskie”
Epitafium zostało odkryte w warstwie humusu na północ od obecnej wieży ciśnień – w odległości około 60 metrów. Kolorem czerwonym zaznaczono miejsca odkrycia nagrobków, fragmentów krzyży i żeliwnej płyty Na szczątki ludzkie natrafiono tylko w jednym miejscu – na wschód od kościoła św. Mikołaja, przy skarpie. Były to szczątki ludzkie, które zostały w tym miejscu zdeponowane wtórnie, prawdopodobnie podczas likwidacja cmentarza w latach 50- tych XX wiek (nr 31). Szczątki należące do kliku osobników wrzucone zostały chaotycznie do płytko wykopanej nieregularnej jamy (śmietnika) o głębokości około 40 cm i średnicy około 120 cm. Strop jamy znajdował się pod warstwą humusu na głębokości około 30 cm. W jamie oprócz luźno zdeponowanych kościach znajdowały się fragmenty eternitu, papy dachowej, żelaza itp. Szczątki zostały przebadane przez dr. hab. Andrzeja Ossowskiego. W pobliżu natrafiono również na trzy antaby datowane na XVIII-XIX wiek. Podczas prac natrafiono również w pobliżu wieży ciśnień na rewolwer Lefaucheux pinfire 7 mm..
W większości wykopy na stanowisku nie przekraczały 50 cm głębokości – były to wykopy pod alejki, jak również wykopy liniowe do głębokości 80 cm pod instalację wodną i oświetlenie. Tylko w jednym przypadku był wykonany wykop pod studzienkę o głębokości 160 cm – wykop wykonany był w odległości około 30 metrów na wschód od wieży ciśnień. W wykopie nie zarejestrowano pochówków, prawdopodobnie w tym miejscu przebiegała alejka. Prace ziemne przebiegały bez zakłóceń, prowadzone były w dobrych warunkach atmosferycznych.
W trakcie prac wykonano zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie niezbędną dokumentację. Z odkrytych podczas prac ziemnych płyt grobowych i fragmentów krzyży odkrytych powstanie lapidarium przy kościele św. Mikołaja.
33 komentarzy
Anonim mówi:
gru 1, 2018
o godzinie 20:16
jak będą ławki to zaraz pijaki opanują park – jakieś pomysły ?
Anonim mówi:
lis 25, 2018
o godzinie 12:06
nie chcę się wypowiadać na temat parku jeszcze nie widziałem ale jak ktoś o tężniach napisał to powinno to być zrobione w Kamieniu jaki problem wody solankowe macie?!Dziwne że jako uzdrowisko tego nie macie znam małe miasteczka gdzie niewielkie miasteczka Pasłęk koło Elbląga ma taką tężnie wprawdzie niewielką i wodę solankową dowożą skądś, wiele kilometrów.W Kamieniu można takie zrobić podniesie walor miasta i uzdrowiska wcale nie muszą to być gigantyczne tężnie jak w Inowrocławiu,Ciechocinku Wieliczce itp. To były by dobrze wydane pieniądze podatników!!!!!!!!!!!!!
Elblążanin mówi:
lis 25, 2018
o godzinie 11:55
podoba mi się ten artykuł mam propozycję dla właściciela portalu aby umieszczał cyklicznie artykuły o historii Kamienia Pomorskiego,zdjęcia ciekawostki historyczne itp.Byłoby to bardzo pożyteczne dla mieszkańców na pewno są ciekawi historii swojego miasta .Ja nie jestem ani nie byłem mieszkańcem waszego miasta ale można powiedzieć jestem związany od dziecka z tym miastem,z powodu posiadania rodziny w tym mieście i okolicach .Z tego miasta pochodzi również moją żona.Mam ogromny sentyment do Kamienia Pomorskiego prawie corocznie go odwiedzam od ponad pół wieku a nawet więcej!Regularnie zaglądam na ten portal
Anonim mówi:
lis 22, 2018
o godzinie 17:26
Tyle kasy poszło? Na co .Mam nadzieję że będzie porządna nawierzchnia. Byle jakość.
Kasia mówi:
lis 21, 2018
o godzinie 15:31
Park mi się podoba i wielu mieszkańcom z jej okolic. Jest przestrzenny, funkcjonalny, droga zrobiona do parku, alejki też są i więcej nie trzeba.Czekalismy na taki park kilkadziesiąt lat. Rozliczamy za zniszczone stare cmentarzysko, a może rozliczyć tych co zabrali płyty z naszego cmentarza na ul. Szczecińskiej. Grobowce poniemieckie których za mojego dzieciństwa było bardzo dużo,które zostały zlikwidowane a płyty zabrane przez odpowiednich w tym czasie ludzi. Kto się wzbogacił na płytach nagrobkowych?
Anonim mówi:
lis 21, 2018
o godzinie 11:32
Porażka. Mam nadzieję że nawierzchnia będzie inna. Cały park nic pięknego.
Anonim mówi:
lis 21, 2018
o godzinie 9:32
takie oto zestawienie dwóch cmentarzy:
– Nie wiem jakie pokłady glebowe znajdowały się pod miejscem, gdzie miał stanąć parking, jednak z całą pewnością mogę powiedzieć, że każde wbicie łopaty ujawniałoby nowe pochówki. W tym miejscu bowiem znajdował się cmentarz, z którego z całą pewnością wydobytoby szczątki kilkuset osób. Można sobie wyobrazić, że prace archeologiczne trwałyby latami – tłumaczy Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej o cmentarzu na Kwartale Dominikańskim.
-Na szczątki ludzkie natrafiono tylko w jednym miejscu – na wschód od kościoła św. Mikołaja, przy skarpie. Prace na cmentarzu w parku Jana Pawła II nadzorowane przez Grzegorza Kurkę.
Jak to się wszystko zmienia……………
ANONIM mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 22:04
A pieski, gdzie będą załatwiać swoje potrzeby, tak jak poprzednio, czy jest wyznaczone miejsce?
gość mówi:
lis 21, 2018
o godzinie 10:35
A woreczek i sprzątaj a nie gdzie będą srały kary wlepiać tym co nie sprzątają po pieskach i to solidne
Anonim mówi:
lis 22, 2018
o godzinie 12:00
A panom co plują i sikają pod ścianami i drzewami wlepia ktoś kary? Bo wszyscy piesków się czepiają, a tych panów nikt.
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 20:53
Macie swój piękny park. Nie głupio wam że tak daliście się oszukać. Jeszcze wspomnicie moje słowa. NIE OSTANIE SIĘ KAMIEŃ NA KAMIENIU
Anna mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 20:48
Jak dobrze ,że 20 maja 1954 roku nie było portali internetowych . bo wyobrażam sobie wówczas komentarze mieszkańców, gdy sie dowiedzieli ,ze cmentarz jest przenoszony i zrobiony park!!!!.
Teraz park był upiększany a wojna taka jakby miał być zabetonowany. hihihih
anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 15:16
No to niezła szopka. Artykuł bardzo ciekawy, tylko czemu nie ukazał sie przed rewitalizacją? Po artykule o odpowiedzi na petycje na drugim portalu, powstaje mnóstwo wątpliwość co do słuszności tej inwestycji.
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 15:04
I na to poszło 2 mln złoty? Ciekawe. Wychodzi na to ze chodziło tylko o wycinke drzew i nowe . krzaczki. Gołe ulice i spaliny? A czemu sie dziwic, im mniej drzew w naszym miescie tym gorzej w tym temacie. Jak tak dalej pójdzie to miastem uzdrowiskowym nie bedziemy. A wy ludziki wierzcie dalej w cuda Burmistrza.
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 12:10
Taka nawierzchnia juz pozostanie?Sypka jakby sie chodzilo po plazy brudno piaskowej? O dziwo na bocznych porobili pare alejek z asfaltową podsypką.Wejscie od strony poczty po piasku
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 11:25
Obiecywanki cacanki. Czuję niesmak.
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 10:57
Prokuratura powinna się tym zająć?!
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 10:45
Jaki park rozrywki? Wesołego miasteczka tam nie będzie. Miasto jako uzdrowisko powinno mieć jakieś spokojne miejsce do wypoczynku. I nie o spokój cmentarny czy o grobową ciszę chodzi. Póki co to tylko gołe ulice, kupa kurzu i spalin, hałas itd. Najlepiej jakby tam powstał parking i blaszanki garażowe;)
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 14:44
Ot miejsce do uzdrowiskowego wypoczynku …ano co prawda można krzyżem przed kosciolkiem poleżeć ale juz ciała w bikini pokazać nie wypada ;) ..( Mądry napewno nie pomyśli o blaszakach garażowych …)
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 21:10
O ,,ciałach” w bikini już kiedyś było. Oj nie podobało się hejterom, nie podobało. Poza tym w parku jest cień, w którym można odetchnąć od upałów. Miejsca do opalania raczej mało.
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 10:17
Należało odrestaurować park w klimacie historycznym a nie na sile z nekropolii robić park rozrywki ! Historie tego miejsca zna wielu starszych mieszkańców Kamienia, trzeba było ja przypomnieć przed przystąpieniem do dewastacji tego miejsca. Lapidarium ….czy ,,coś takiego,, jak na miejskim cmentarzu ze szczątkami z Kw.Dominikanskego …wstyd !
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 10:06
Gdzie są toalety i siłownia? Gdzie są fontanny i inne obiecane w projekcie urządzenia? Ciekawa jestem jak się władze z tego wytłumaczą i co wyborcom wcisną w głowy.Jaki kit?
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 10:03
A gdzie toalety, fontanny, tężnie dawki itd. Gdzie to jest? Nie ma obiecanej infrastruktury i nie ma drzew….
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 9:59
Od dawna było mówione i pisane, że park będzie modernizowany w etapach. I to jest zakończenie pierwszego etapu modernizacji.
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 13:05
Następny za 5 lat przed wyborami
Renia R. mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 9:27
Czy ktoś to odbierał?Jeśli nie to proszę podać termin odbioru kilka dni wcześniej-przyjdziemy(mieszkańcy)i wytkniemy te niechlujstwo.A może odbiór będzie jak śnieg to wszystko przykryje.
mieszkanka Kopernika mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 9:23
Jak to zakonczone a gdzie ławki oswietlenie pomosty silownia to jakieś żarty
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 9:15
To trzeba mieć szczęście żeby miesiącami pracować na cmentarzu i trafić tylko na jeden grób. Panowie powinniście grać w toto-lotka. Nie było tam tak wiekopomnych odkryć jak na Kwartale Dominikańskim?
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 9:05
Ktoś powinien odpowiedzieć za te zniszczone groby, widać świeże szkody, wydaje mi się że jeżeli natrafili na coś takiego powinni przerwać pracę!!! I wydobyć szczątki ludzkie itd.!
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 9:02
Płyty są zniszczone… Widać świeże pęknięcia…
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 8:34
To już koniec remontu??? A takie zapowiedzi były co tam będzie!!! I gdzie to wszystko jest??? Mosty, pomosty, kaskady itp.
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 8:16
Prace w Parku są już zakończone? Żarty ?
Anonim mówi:
lis 20, 2018
o godzinie 10:08
Wybory się zakończyły… następne za 5 lat :(