Burmistrz Eugeniusz Jasiewicz oraz Ministerstwo Środowiska zapraszają mieszkańców Gminy Wolin na spotkanie zorganizowane 28.09.2018 r.(piątek) o godz. 18.00 w Dworku Wolińskim w ramach realizacji rządowego programu Czyste Powietrze, dzięki któremu będzie można uzyskać wsparcie finansowe na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.
Program Czyste Powietrze realizowany jest od tego roku do 2029. Jego budżet to 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Program koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i przełoży się na oszczędności finansowe. Zyska także stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji.
Resort środowiska przygotował cykl spotkań mających charakter edukacyjny i informacyjny, składający się z trzech bloków tematycznych. Pierwszy mówi o edukacji ekologicznej, rozwija definicje zanieczyszczeń powietrza, wysokiej i niskiej emisji spalin oraz smogu, mówi o skutkach wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie. Cześć druga informuje o możliwości uzyskania dofinansowania z programu priorytetowego Czyste Powietrze. W trzeciej dowiemy się jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu.
Zakłada się, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów. W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.
4 komentarzy
Anonim mówi:
wrz 26, 2018
o godzinie 16:25
Są wybory, to trzeba znowu wyborców otumanić. Wiadomo, że jak ktoś pobudował sobie domek, to jego dochody są ciut wyższe /spłaca kredyt!!!/ – zatem się nie załapie. Obiecanki, obiecanki, a do realizacji długa, kręta i pełna wymogów droga.
Anonim mówi:
wrz 26, 2018
o godzinie 13:40
Biedny nie ma szans trzeba najpierw wziąć kredyt spłacić z odsetkami i potem dopiero po 6 latach zwrot
Anonim mówi:
wrz 26, 2018
o godzinie 12:12
Ad. termomodernizacji. W budynkach jednorodzinnych sprawa prosta. Natomiast w wielorodzinnych, gdzie wszystkie lokale są wykupione a nie ma sformalizowanej „wspólnoty mieszkaniowej” i woli wszystkich współwłaścicieli na docieplenie całego budynku termomodernizacja pojedynczego lokalu, ze względu na obowiązujące w tej materii przepisy jest niemożliwa. W takiej sytuacji nikt z współwłaścicieli nieruchomości indywidualnie nie ma szans na dofinansowanie docieplenia swojego mieszkania w ramach tego programu.
Wymieniająca piec na gazowy mówi:
wrz 25, 2018
o godzinie 21:45
Trzeba jednak pamiętać, że od otrzymanej dotacji należy zapłacić podatek (to jest 19% tak? Nie ma nic za darmo) zaś pożyczka jest od 2%.. tak więc w każdej chwili oprocentowanie może sobie wzrosnąć. Zarejestrowanie się na portalu wfoś- niby ułatwienie… ale starsza osoba sama sobie z tym nie poradzi. W dodatku w momencie rejestracji należy znać dokładne koszty jakie osoba poniesie zmieniając piec w swoim domu… we wniosku należy podać dokładne kwoty. Dofinansowanie nie 40-90%- Jeśli w gospodarstwie domowym na jedną osobę przypada więcej niz 1600zł miesięcznie to dotacja wyniesie DO 30%.