To historyczna chwila dla Kamienia Pomorskiego. W piątek przedstawiciele gminy Kamień Pomorski, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Muzeum Archidiecezjalnego w Szczecinie, szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego i naszego Towarzystwa podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w zabytkowej kurii dziekana oraz w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wystawy poświęconej wynalazcy kondensatora elektrycznego Ewaldowi Jürgenowi von Kleistowi i jego odkryciu.

11 października 2013 roku w Kamieniu Pomorskim odbyła się niezwykła uroczystość. Europejskie Towarzystwo Fizyczne (ang. European Physical Society) wraz z Polskim Towarzystwem Fizycznym uznało miasto Kamień Pomorski za miejsce szczególnie ważne dla rozwoju elektrostatyki na świecie tzw. „EPS Historic Site” (Historycznego Miejsca Fizyki EPS). Powodem tego wielkiego wyróżnienia było odkrycie jakie zostało dokonane 268 lat wcześniej tj. 11 października 1745 roku przez Ewalda von Kleista, który jako pierwszy na świecie dokonał udanej próby z prototypem kondensatora elektrycznego tzw. butelką lejdejską, przez nas zwaną butelką Kleista.

Odkrycie to zrewolucjonizowało badania nad elektrostatyką na świecie. Kleistowi udało się zgromadzić prąd elektryczny w niewielkiej szklanej butelce. Wydarzenie to miało miejsce w Kamieniu, dlatego też uznaliśmy, że należy tak wybitne odkrycie przypomnieć ludzkości, poprzez aranżację pierwszej wystawy tej miary m.in. w nowym gmachu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

– To będzie magnes, który przyciągnie rzeszę ludzi z kraju i zagranicy, aby zobaczyć to czym możemy się pochwalić. Będziemy to częściowo mogli zobaczyć we wspaniałym dworku von Kleista. To czego nam zazdroszczą, dzięki podpisaniu tego listu zostanie docenione, ale będzie to wydarzenie, które pociągnie za sobą połączenie różnych grup społecznych – podkreślał Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Cześć wystawy znalazłaby się także w dworku von Kleista, przekazanemu w użytkowanie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Zostanie przygotowana specjalna salka. Wystawa ma trafić do współczesnego odbiorcy, dlatego też wszystko zostanie wykonane w możliwie najlepszej jakości poprzez najnowocześniejsze środki wyrazu, tzn. głownie multimedia, które w najlepszy sposób przybliżą nam postać naukowca i jego wpływu na rozwój elektrostatyki na świecie.

Dlatego też na wystawie oprócz dokonań Ewalda von Kleista pokazane będą inne czołowe postacie tamtego okresu jak np. ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin, który za pomocą butelki lejdejskiej wykonywał własne doświadczenia z elektrycznością.