Już w najbliższą sobotę, 9 czerwca o godz. 15.00, w Kolegiacie św. Mikołaja Biskupa w Wolinie odbędzie się niezwykły koncert muzyki organowej, w którym wezmą udział m.in. prof. Bogdan Narloch – wybitny wykonawca muzyki liturgicznej i organowej, Roman Gryń (trąbki) oraz kwintet dęty Akademii Muzycznej z Poznania „Academia Brass”. Będą im towarzyszyć uczestnicy projektu „OrgaNowy Elementarz”, w którym wzięli udział organiści Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Koncert jest zwieńczeniem I edycji projektu pn. „OrgaNowy Elementarz”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w CWM Grodno k. Międzyzdrojów od września 2017 roku.
Cykl 10-iu comiesięcznych teoretycznych i praktycznych dwudniowych szkoleń obejmował m.in. zasady organizacji życia muzycznego w parafii, zakładania scholi czy chóru parafialnego oraz emisję głosu i podstawy prawodawstwa muzyki kościelnej. Zajęcia prowadzili wykładowcy z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Nieodłączną częścią każdego ze spotkań były również zajęcia praktyczne w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie, w ramach których 12 uczestników kursu doskonaliło swoje umiejętności muzyczne, wykorzystując do tego odrestaurowane organy wolińskiej kolegiaty.
– Koncert, na który chcemy serdecznie zaprosić, jest zwieńczeniem 10-ciu miesięcy ciężkiej pracy, jaką uczestnicy oraz prowadzący zajęcia włożyli w ten projekt. Jego uczestnicy poczynili ogromne postępy, co zapewne zauważyli już także mieszkańcy zachodniopomorskich parafii. Zawód organisty, który wydawałoby się, że powoli odchodzi w zapomnienie, jest pożądaną ścieżką rozwoju kolejnych pokoleń muzyków, a specjaliści od muzyki liturgicznej są coraz częściej poszukiwani przez polskie parafie. Dlatego też projekt „OrgaNowy Elementarz” będziemy chcieli kontynuować w kolejnych latach – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Celem projektu „OrgaNowy Elementarz” jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu muzyki liturgicznej wśród organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz osób, które dopiero ją poznają. Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, a najlepsi z nich będą mogli kontynuować edukację na Akademii Sztuki w Szczecinie. Projekt jest realizowany pod patronatem Akademii Sztuki w Szczecinie oraz przy aprobacie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Justyna Iżycka