W poniedziałek ( 4 czerwca ) odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Rozmawialiśmy o książce Jonasa Jonassona „Analfabetka która potrafiła liczyć”. Zawiera ona absurdalnie niewiarygodny i jednocześnie bardzo zabawny opis przygód czarnoskórej bohaterki, Nombeko Mayeki, pochodzącej ze slumsów Soweto, miasta w Republice Południowej Afryki. Nombeko cechuje się ogromną inteligencją, dzięki której może ona przetrwać i radzić sobie w obliczu pojawiających się trudnych sytuacji, których nie szczędzi jej życie. Dziewczyna bardzo szybko i chętnie się uczy, a zdobytą wiedzę potrafi wykorzystać.  

Klubowiczom książka się podobała. Pełno było śmiechu przy czytaniu, a jeszcze więcej przy omawianiu jej treści. Trzeba dodać, że chociaż jest to książka humorystyczna, porusza ona także poważniejsze tematy związane z międzynarodową polityką, wyścigiem zbrojeń , prawami człowieka czy fanatyzmem, który jest niebezpieczny w każdej postaci.

Polecamy tę książkę tym wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się jak w ręce bohaterki trafiły plany bomby atomowej oraz jaki w tym udział ma Mossad, szwedzki król oraz suszone mięso antylopy. Jest to bardzo dobra lektura na wakacje.

Biblioteka Kamień Pomorski