Golczewo obchodzi w tym roku wyjątkową rocznicę – 80 lat polskości. Uroczystości rocznicowe zgromadziły liczne grono mieszkańców, przedstawicieli władz oraz organizacji społecznych, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom II wojny światowej oraz pionierom, którzy odbudowywali miasto po wojennych zniszczeniach.
Golczewo, znane przed 1945 rokiem jako niemieckie Gulzow, zostało zdobyte 5 marca 1945 roku przez I Armię Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego oraz oddziały radzieckiego I Frontu Białoruskiego. Walki były intensywne, a ostrzał artyleryjski i pożary doszczętnie niszczyły wiele budynków. Po zakończeniu działań wojennych, w pobliskich fortach w Sosnowicach aż do lata 1946 roku stacjonowały oddziały radzieckie.
Po wojnie miasto nosiło przejściową nazwę Goliszewo (1945-1948), by ostatecznie stać się Golczewem. Dziś to niewielkie, lecz urokliwe miasteczko, którego historia sięga IX-X wieku. Mimo burzliwych dziejów, mieszkańcy zdołali odbudować miasto, tworząc z niego przyjazne miejsce do życia.
Podczas oficjalnych obchodów nie zabrakło refleksji nad przeszłością oraz wyrazów wdzięczności wobec tych, którzy przyczynili się do odbudowy i rozwoju Golczewa. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, w tym Burmistrz Golczewa Maciej Zieliński, Sekretarz Gminy Golczewo Mirosław Hnatów, Starosta Powiatu Kamieńskiego Józef Malec oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Golczewie Łukasz Kaczyński wraz z delegacją Rady Miejskiej.
W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji społecznych oraz mieszkańcy, dla których historia Golczewa jest ważnym elementem tożsamości. Obecność m.in. kapitana Filipa Nachyły z 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie, Prezesa Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Golczewie Przemysława Opowicza, dyrekcji szkół, przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz lokalnych stowarzyszeń podkreśliła wagę tego wydarzenia.
Podczas uroczystości oddano hołd imiennym i bezimiennym pionierom, którzy w trudnych warunkach powojennych odbudowywali Golczewo. To oni zakładali instytucje państwowe, szkoły, przedsiębiorstwa oraz organizacje społeczne, które stały się fundamentem dzisiejszego życia w miasteczku. Dzięki ich wysiłkom Golczewo mogło się rozwijać i stać się miejscem, które mieszkańcy nazywają swoją Małą Ojczyzną.
Dzisiejsze Golczewo to nie tylko świadek historii, ale także dowód na siłę wspólnoty i determinacji jego mieszkańców. Pamięć o trudnych czasach i poświęceniu pionierów pozostaje żywa, a mieszkańcy z dumą podkreślają, że udało im się stworzyć tu miejsce do życia, pracy i rozwoju. Obchody 80. rocznicy polskości Golczewa były nie tylko wyrazem szacunku dla przeszłości, ale także przypomnieniem, że historia wciąż kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość.
14 komentarzy
Anonim mówi:
mar 9, 2025
o godzinie 18:48
Problem z Konfederacją jest taki, że jest to partia prorosyjską i realizuje prorosyjską politykę, rozpowszechniając putinowską propagandę. W ciężkich czasach w każdym kraju działa piąta kolumna. U nas to Konfederacja – antypolska partia, która dąży do wyjścia z Unii. Pytanie: kto to finansuje…?
1) https://wiadomosci.onet.pl/swiat/burza-wokol-wypowiedzi-ukrainskiej-aktywistki-zaprzecza-i-oskarza-konfederacje/n430hjx
2) https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1412001%2Ckonfederacja-jest-partia-teraz-dzialajaca-w-interesie-kremla.html
Anonim mówi:
mar 7, 2025
o godzinie 10:54
Rosja to dzicz do tej pory. Nic się nie zmieniło. Teraz ponownie nam zagraża. Te obchody to jakaś tragiczna pomyłka i niedorzeczność. Przecież to widać z perspektywy czasu.
Anonim mówi:
mar 7, 2025
o godzinie 12:22
Jak na razie to dzicz ukraińska panoszy się i dopuszcza rozbojów. Mało tego Natalia Panczeno grozi nam Polakom cytat z DoRzeczy:
,,..posunęła się do twierdzenia: „wzrastanie wrogości między Ukraińcami a Polakami jest już bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla Polski. Ponieważ na terytorium Polski zaczną się walki, bo na terytorium Polski rozpoczną się podpalenia sklepów, domów i tak dalej”.
W komentarzach w social mediach zwrócono uwagę, że jest to forma groźby, co jest absurdalne
Anonim mówi:
mar 7, 2025
o godzinie 9:34
CHWAŁABOCHATEROM LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO I ARMI CZERWONEJ
NIKAGO NIE GLORYFIKUJE TAKA JEST PRAWDZIWA HISTORIA
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
Anonim mówi:
mar 7, 2025
o godzinie 6:15
Gloryfikują armię czerwoną.
Anonim mówi:
mar 7, 2025
o godzinie 8:43
gdyby nie ona nie byloby ciebie pionku
Anonim mówi:
mar 7, 2025
o godzinie 10:54
Nikogo nie gloryfikują-to są fakty historyczne-nie ma się o co spierać i kłócić.Każda wojna to porażka
Pozdrawiam mówi:
mar 6, 2025
o godzinie 22:26
Zacytuje:
'podczas uroczystosci oddano hold imiennym i bezimiennym pionierom,,,’
Pionierami w Golczewie byli moi Rodzice i Dziadkowie
-tylko JA o Nich pamietam,i niech tak zostanie,
Oni i TO miasteczką mają wieczny kącik w moim sercu.
Ogladam stare zdjecia nad jeziorem,konie,woz ze stertą siana ,Mama pracująca ze swoim Ojcem na polu,nasz /moj i brata blizniaka/’transport’bryczką na chrzest w kosciolku pod wezwaniem sw.Boboli,stary dok.z tego chrztu z pieczątką koscielną Goliszewo
/rok 1952/,,,
z łezką w oku
Anonim mówi:
mar 6, 2025
o godzinie 22:05
A co to za Czarnulka na ostatnim zdjęciu?
Anonim mówi:
mar 6, 2025
o godzinie 21:12
W wigilię przyjechał pierwszy transport przepraszam z Brzzdowice?
Anonim mówi:
mar 6, 2025
o godzinie 20:09
Jeśli 5. Marca Golczewo zostało wyzwolone to dlaczego 6 marca jest ta uroczystość?
Anonim mówi:
mar 6, 2025
o godzinie 19:55
Dziwnów pierwsze wesele Trzebieszów przepraszam pierwszy pogrzeb?
Anonim mówi:
mar 6, 2025
o godzinie 19:50
To będzie w Dziwnowie wyzwolenie i Dopiero 4 mają dlaczego czy można to porównać do Warszawy gdy Wasz Kandydat nie widziałem w Mediach 16 stycznika nie było zero
Anonim mówi:
mar 6, 2025
o godzinie 18:51
Czy to było dobre jeżeli tak można napisać aby całe miejscowości przesiedlać w jedno miejsce?