Marynarze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, obchodzili rocznicę utworzenia swojej jednostki. W trakcie uroczystości przeprowadzono uroczysty apel, złożono wiązanki pod obeliskiem upamiętniającym przeciwlotników w marynarskich mundurach, a w dziwnowskim Kościele Garnizonowym odprawiono Mszę Świętą w intencji jednostki i tych którzy byli z nią związani lub ją tworzyli na przestrzeni lat.

Nieodłącznym elementem historii Dziwnowa jest obecność na jego terenie wojska. Usytuowanie miejscowości przy ujściu cieśniny do morza, częściowe położenie na wyspie i w obrębie północnej granicy Zalewu Kamieńskiego, a do tego połączenie wodne ze Szczecinem, sytuowały Dziwnów jako miejsce, które nie uchodziło uwadze w wojskowych sztabach. Szczególna w tym kontekście rola została zapoczątkowana wybudowaniem koszar w połowie lat trzydziestych, w których stacjonowały jednostki niemieckiego lotnictwa morskiego oraz łączności. Po zakończeniu wojny i przejęciu tych terenów przez polską administrację, kompleks koszarowy został zaadoptowany przez Wojsko Polskie, które utworzyło tutaj stały garnizon. Jedną z jednostek, która w szczególny sposób była związana z Dziwnowem.

Żołnierze

Obchody rocznicy utworzenia 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Kościele Garnizonowym. Następnie zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym na placu apelowym dziwnowskiej jednostki przeprowadzono uroczystą zbiórkę.

Historia dywizjonu sięga 1 grudnia 1974 roku, kiedy sformowano 8. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Pod tą nazwą dywizjon funkcjonował do 2003 roku w kompleksie koszarowym na Białej Górze k. Międzyzdrojów. W 2003 r. zmieniła się nie tylko jego nazwa, ale i miejsce stacjonowania. Od tamtej pory 8. Dywizjon Przeciwlotniczy przeniesiony został do Dziwnowa, gdzie stacjonuje do dziś.

8. Dywizjon Przeciwlotniczy jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przeznaczonym do artyleryjsko – przeciwlotniczej osłony nakazanych obiektów Flotylli, znajdujących się w strefie oddziaływania ogniowego dywizjonu.

fot. 8 FOW