Gmina Międzyzdroje doczekała się finału wymiany oświetlenia – inwestycji, która bez wątpienia korzystnie wpłynie na zasób portfela mieszkańców, przynosząc im znaczne oszczędności. Pierwsze działania w tym kierunku zaczęły się w lutym bieżącego roku, kiedy Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek podpisał umowę na modernizację oświetlenia na terenie gminy (należącego do gminy i ENEA) z wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu.

Co niezwykle ważne, Rada Miejska w Międzyzdrojach wyraziła zgodę na zaciągnięcie pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. To kolejny już raz, kiedy bardzo dobrze układająca się współpraca gminy i WFOŚiGW przynosi korzystne dla mieszkańców działania.

Co niezwykle ważne, Rada Miejska w Międzyzdrojach wyraziła zgodę na zaciągnięcie pożyczki w WojewódzDzięki uzyskanemu dofinansowaniu wymieniono łącznie 1032 szt. opraw na nowoczesne (ledowe), wśród których znalazły się modele nie tylko uliczne, ale również parkowe -stylizowane. W miejscach, gdzie było to niezbędne zostały również wymienione słupy oraz zamontowane adaptery, które pozwoliły na montaż opraw na istniejącej infrastrukturze.

Inwestycja realizowana była pod nazwą: Modernizacja oświetlenia na terenie Gminy Międzyzdroje i pochłonęła 1 996 986,29 zł. Wymiana na majątku Gminy trwała do 31.08.2022 r, natomiast na majątku Enea do 27.10.2022r. Dziś międzyzdrojanie mogą ocenić efekty całkowicie zakończonej inwestycji.

5 grudnia br. w siedzibie międzyzdrojskiego ratusza odbył się briefing prasowy przy udziale Pana Marka Subocza – Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

5 grudnia br. w siedzibie międzyzdrojskiego ratusza odbył się briefing prasowy przy udziale Pana Marka Subocza – Prezesa ZarząWymiana pozwoli na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i gości naszej gminy. Co więcej nowoczesne oprawy zmniejszą ilość awarii i zapotrzebowanie na intensywną konserwację oświetlenia, która do tej pory generowała spore koszty. Ponadto dążymy do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz w bardzo dużym stopniu do oszczędzania energii elektrycznej – co w obecnej sytuacji na rynku energetycznym nie pozostaje bez znaczenia – mówi burmistrz Mateusz Bobek.

Już pierwsze napływające rozliczenia wykazują dużą różnicę w stosunku do tych, sprzed wymiany opraw- w lokalizacjach objętych modernizacją koszt i pobór energii uległ znacznemu obniżeniu. Przy obecnej sytuacji i obowiązku, jaki narzuca ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej z dnia 07 października 2022 r, modernizacja którą przeprowadziliśmy ma jeszcze większe znaczenie, ponieważ tuż za tym działaniem wdrażamy kolejne, służące spełnieniu tego obowiązku i obniżeniu zużycia energii elektrycznej o 10%. Są to: dopasowanie poboru mocy do rzeczywistego zapotrzebowania w naszych obiektach i punktach poboru, kompensacja mocy biernej, stosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących zarządzaną energią, czy racjonalizacja zużycia energii przez pracowników Urzędu- kontynuuje włodarz miasta .

Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że bez wsparcia i dofinansowania z WFOŚiGW na bardzo korzystnych warunkach realizacja tego zamierzenia byłaby niezwykle trudna i wymuszałaby rezygnację z realizacji innych ważnych projektów dla Gminy Międzyzdroje. Bardzo dziękuję Panu Prezesowi Markowi Suboczowi, przedstawicielom organów uchwałodawczych i pracownikom merytorycznym Funduszu za niezwykle sprawną i kompetentną współpracę. Zachęcam inne samorządy do korzystania z korzystnych instrumentów, które oferuje WFOŚiGW- dodaje burmistrz.

Międzyzdroje zdają się nie zwalniać tempa- w planach gminy jawią się kolejne, ważne inwestycje. Ważne przede wszystkim dla jej mieszkańców.

Biuro Burmistrza Międzyzdrojów