Już po raz ósmy zawitał do Dziwnówka organizowany cyklicznie od 2011 roku – Rajd Zaślubin. Celem tego przedsięwzięcia, organizowanego przy współudziale lokalnych samorządów i organizacji historycznych jest upamiętnianie walk, jakie prowadzili na ziemiach Pomorza Zachodniego żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego.
Punktualnie o godzinie 14.30, przy pomniku poświęconym żołnierzom 5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty (wchodzącego w skład 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego) rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 73 lat.
Dokładnie 13 marca 1945 roku żołnierze z pododdziałów w/w 5 pułku, przełamali niemieckie pozycje obronne i w wyniku wyprowadzonego z rejonu Wrzosowa i Radawki natarcia, zajęli Dziwnówek, wbijając się klinem w broniące wybrzeża ugrupowanie wojsk niemieckich. Należy przy tym pamiętać, iż walki prowadzone w tym rejonie nie należały do łatwych, a o ich intensywności (obok zaangażowanych środków) mogą świadczyć spore straty (w sile żywej i sprzęcie), które odnotowano po obu stronach frontu.
Efektem zdobycia przez polskich żołnierzy Dziwnówka, było zamknięcie ostatniej drogi ewakuacji dla wycofujących się tzw. nadmorskim szlakiem, oddziałów niemieckich (od wschodu spychanych przez jednostki radzieckie). Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, przedstawiciele Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1-go Batalionu Szturmowego, sołtys Dziwnówka. Ciekawym uzupełnieniem uroczystości był także zwięzły komentarz historyczny, który wygłosił p. Witold Brzozowski, wprowadzając zgromadzonych w sytuację taktyczną, jak miała miejsce w okresie walk o Dziwnówek.
Kolejnym punktem uroczystości był przejazd kolumny samochodów w rejon plaży (w Dziwnówku) i symboliczne „Zaślubiny z morzem”. Fakt ten, miał nawiązywać do przeprowadzonych tutaj zaślubin w dniu 15 marca 1945 roku, których ówczesnym inicjatorem był dowódca 5 Pułku Piechoty, płk. Antoni Szablewski.
Ostatnim akcentem dnia była prezentacja historyczna poświęcona walkom prowadzonym o Dziwnówek, która odbyła się w hali dziwnowskiego MOSiK-u. Po nocy spędzonej w Dziwnowie, w dniu jutrzejszym uczestnicy Rajdu wyruszają do Pustkowa.
Poniżej prezentujemy film, ilustrujący walki żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego na Pomorzu Gdańskim. Co jednak istotne – zawiera akcent odnoszący się do Dziwnówka.
MOSiK Dziwnów
7 komentarzy
Anonim mówi:
mar 18, 2018
o godzinie 8:29
W 5. pułku służył Jaruzelski i brał udział w opisywanych działaniach.
Anonim mówi:
mar 17, 2018
o godzinie 21:01
Szkoda. że to tylko nagonka. Wstyd dla społeczności i dyrektorów szkół.
Co na to burmistrzunio ?
lewak mówi:
mar 17, 2018
o godzinie 19:21
Co sie stalo resort zapomnial xD
Anonim mówi:
mar 16, 2018
o godzinie 22:50
A Wojciecha, idola i przełożonego co niekturych tu, który tu brał udział zdegradują. Jak to wytłumaczyć młodzieży ? Może spróbuje ktoś ze składającej starej wiary.
Ona mówi:
mar 16, 2018
o godzinie 20:59
Piękna inicjatywa, szkoda że tak słabo reklamowana (nie widziałam plakatu, żadnej wzmianki o tej imprezie). Myślę, że byłoby więcej uczestników. Pomimo obecnego klimatu politycznego pamiętajmy, że to jest prawdziwa historia walk na obecnie naszych terenach. To działo się na naszych ulicach, plażach, podwórkach …. jak mało albo nie znamy wcale historii walk o te tereny.
Szary mówi:
mar 16, 2018
o godzinie 20:56
A Andrzej na prezentację przebiegł z Dziwnówka. To jest gościu!
Arkona mówi:
mar 16, 2018
o godzinie 20:05
I gdzie ten link z filmem???