61 mln złotych dla samorządów Powiatu Kamieńskiego! Środki, które w ramach Polskiego Ładu trafią do lokalnych samorządów zostaną przeznaczone na przebudowę dróg, modernizacje oczyszczalni ścieków czy budowę ścieżki rowerowej.

Wnioski samorządów o finansowanie w ramach funduszu oceniała Komisja ds. wsparcia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Na podstawie rekomendacji komisji Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania z programu. Kolejny nabór wniosków dla samorządów ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Gmina Dziwnów – Przebudowa dróg gminnych w Międzywodziu – 3,17 mln złotych. Inwestycja z pewnością przyczyny się do dalszego rozwoju nadmorskiego miejscowości. – Każda kwota która trafi do naszego budżetu cieszy – mówi Burmistrz Grzegorz Jóźwiak

Gmina Kamień Pomorski – Budowa oczyszczalni ścieków we Wrzosowie – 4,56 mln złotych oraz modernizacja Infrastruktury Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kamieniu Pomorskim – 3,35 mln złotych. – To świetna wiadomość. Od kilku lat szukaliśmy wsparcia dla inwestycji związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem uczestników i użytkowników. Przebudowa dachu i boiska Szkoły Podstawowej nr 1 to działanie , które poprawi warunki nauczania i bardzo mocno wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Przebudowa oczyszczalni ścieków we Wrzosowie to zadanie, które będzie miało ogromny wpływ na ochronę środowiska oraz rozwój całej infrastruktury na terenie Radawki i Wrzosowa . Cieszę się ogromnie.

Gmina Międzyzdroje – Przebudowa ulicy Piastowskiej, Piaskowej, Wiejskiej, Emilii Plater – 8 mln złotych. – Bardzo się cieszymy, bo inwestycja jest bardzo potrzebna Gminie. Będzie ona uzupełniać rozpoczęty remont całego kwartału południowo – zachodniego miasta. Dziś realizujemy inwestycję ulic Słowiańskiej i Dąbrowskiej, teraz otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie a oprócz tego składamy się na dofinansowanie Skłodowskiej i Elizy Orzeszkowej. Do 2023 roku chcemy wyremontować całą tą część miasta – mówi Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

Gmina Golczewo – Przebudowa dróg gminnych ulic: Jedności Narodowej, Dworcowej i Słonecznej w Golczewie wraz z niezbędna infrastrukturą 4,65 mln złotych Zdobyte dofinansowanie oczywiście cieszy. Pozwoli ono na zmodernizowanie północnej części Golczewa wraz z budową niezbędnej infrastruktury technicznej – mówi Burmistrz Maciej Zieliński.

Gmina Świerzno – Przebudowa drogi gminnej Jatki – Będzieszewo – Kępica – 7,6 mln złotych. To środki na tzw. południową obwodnicę Świerzna. – Od 3 lat gmina Świerzno realizuje największe inwestycje w swojej długoletniej historii. Otrzymane dofinansowanie stanowi blisko 30% całego rocznego budżetu gminy. Tak jak wspomniałem 20 listopada 2018 roku składając ślubowanie, że od dziś budujemy nową gminę Świerzno, gminę z ambicjami i wielkimi inwestycjami. Dotrzymujemy danego Mieszkańcom słowa – mówi Wójt Radosław Drozdowicz.

Przebudowa dróg w Wolinie wraz z rozbudową i przebudową infrastruktury w zakresie odprowadzenia wód deszczowych, wodno-kanalizacyjnej i oświetlenia ulicznego – 19 mln złotych. Samorząd okazał się rekordzistą, wśród okolicznych gmin. Środki o których już jakiś czas temu mówiła Burmistrz Ewa Grzybowska pozwolą na modernizację ulic w Wolinie. Środki pozwolą na przebudowę 3 kilometrów dróg, 2 kilometrów sieci deszczowej, kilometr sieci kanalizacji i około 1,5 km sieci wodociągowej. W ramach tej inwestycji zostanie wykonane oświetlenie uliczne LED 70 nowych lamp!

To doskonały przykład współpracy administracji rządowej z samorządem. Dzięki otrzymanym środkom uda nam się kompleksowo przebudować ulice Niedamira, Moniuszki, Parkową, Owocową oraz ulicę prowadzącą do plaży. To pięć strategicznych dla miasta ulic, które swoją kondycją pamiętają jeszcze lata 70. To przebudowa ulic, chodników, sieci, dzięki czemu dotąd zaniedbany Wolin odzyska należny mu blask – mówi Burmistrz Ewa Grzybowska.

Budowa ciągu pieszo–rowerowego wzdłuż drogi powiatowej na odcinku Wolin – Unin – 11,4 mln złotych – Jesteśmy zadowoleni, że nasz wniosek został zauważony i dobrze oceniony. Na pewno ten ciąg pieszo rowerowy połączy ważne dwa szlaki, m.in. Velo Baltica i Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przyczyni się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy warunków życia obywateli, a także powstawania nowych miejsc pracy.