54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej przeszedł do historii. W piątkowe popołudnie po raz ostatni tego lata zabrzmiały wyjątkowe dźwięki, które od ponad 50 lat cieszą nie tylko mieszkańców, ale i przybyłych turystów. 

To prawie dziesięć miesięcy przygotowań, dla najważniejszego wydarzenia muzycznego dla Kamienia Pomorskiego oraz Pomorza Zachodniego. Festiwal Muzyki organowej to ponad dwa miesiące koncertów, w tej przepięknej gotycko – romańskiej katedrze, przy dzwięku organów, które mam nadzieję, że zachwyciły uszy słuchaczy – powiedział burmistrz Stanisław Kuryłło.

W 14 koncertach, które odbyły się w tym roku, wzięło udział blisko 400 wykonawców. Piątkowy koncert rozpoczął gdański organista Maciej Zakrzewski, wirtuoz skrzypiec Bartłomiej Nizioł oraz Orkiestra Kameralna z Prenzlau pod batutą dyrektora programowego kamieńskiego Festiwalu prof. Eugeniusza Kusa.

Podczas koncertu można było usłyszeć Preludium g-moll Dietricha Buxtehudego, Partitę „O Gott, du frommer Gott” oraz Preludium i fugę e-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Macieja Zakrzewskiego oraz po trzy części  Koncertu skrzypcowego a-moll i Koncertu skrzypcowego Es-dur wielkiego Jana Sebastiana, które zaprezentował Bartłomiej Nizioł i orkiestra z Prenzlau pod batutą prof. Kusa.