Z uwagi na upalną pogodę od wielu dni utrzymuje się bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Prognozy pogody na najbliższe dni wskazują na utrzymującą się falę upałów, co nie wróży niczego dobrego dla lasów. W północno-zachodniej Polsce od kilku dni występuje III (najwyższy) lub II (średni) Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasów.

Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Tylko od początku sierpnia w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowaliśmy 47 pożarów lasu, a od początku roku było ich już 311. Zniszczeniu uległo ponad 66 ha lasu. Dodatkowo LP interweniowały przy gaszeniu 54 pożarów zagrażających obszarom leśnym. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie – mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek.

W czasie gdy odnotowywany jest podwyższony stopień zagrożenia pożarowego lasu przeciwpożarowej, co dzień czuwa ponad 500 leśników. Obszary leśne RDLP w Szczecinie monitorowane są przez system 56 punktów obserwacyjnych, 35 punktów alarmowo-dyspozycyjnych dodatkowo jeden zlokalizowany w biurze RDLP w Szczecinie. System detekcji pożarów wspomagany jest przez 5 samolotów gaśniczych typu M18B Dromader, które odgrywają ogromną rolę w gaszeniu pożarów – są kosztowne ale bardzo skuteczne. W przypadku zauważenia pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112.