W dniach 28-29 lipca 2018 r w Kamieniu Pomorskim odbył się XXII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, który w tym roku był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. W konkursie wzięły udział 24 zespoły, w tym 3 solistów, w sumie ponad 250 uczestników z województw: dolnośląskiego, lubuskiego  oraz zachodniopomorskiego. Imprezę prowadzili Lidia Dziobak oraz Tomasz Ostach. W sobotę odbyła się część konkursowa oraz biesiada, w której wspólnie z zespołami bawili się mieszkańcy miasta.  W niedzielę barwny korowód z katedry dotarł na Marinę, gdzie ogłoszono wyniki.

Jury w składzie:  Kazimierz Miler (przewodniczący komisji), Bogdan Matławski, Donat Linkowski i Valerii Burianenko przyznało następujące nagrody.  W kategorii Zespoły śpiewacze a’capella: pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Śpiewaczemu „Tarnowianki” z Tarnowa, drugie otrzymał Zespół Śpiewaczy „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych. W tej  kategorii wyróżnienie otrzymał Zespół Śpiewaczy „Perły Sumsiodki” z Siedlca.

W kategorii Zespoły śpiewacze z instrumentem akustycznym i z towarzyszeniem kapel: pierwsze miejsce zajął Zespół Śpiewaczy „Stawnianki”ze Stawna. Drugie miejsce Zespół  Śpiewaczy „Swojacy” z Sitna, a trzecie otrzymali  „Stepniczanie” ze Stepnicy.
W kategorii Zespoły śpiewacze z instrumentem elektronicznym: pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Śpiewaczemu „Kargowiacy” z Kargowej, zaś drugą lokatę zajął  Zespół Śpiewaczy „Relax” z Kamienia Pomorskiego. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły: Zespół Śpiewaczy „Canto” z Kamienia Wielkiego oraz Zespół Śpiewaczy „Karolinki” z niewielkiego Grabika.

Pierwsze miejsce w kategorii Kapele instrumentalno – śpiewacze zdobyła: kapela „Swaty” z Będzina, a wyróżnienie dostała „Kapela Tadka” z Kostrzyna nad Odrą.

W kategorii soliści:  pierwsze miejsce otrzymała skrzypaczka z Goleniowa – Anna Dorosińska. Drugie miejsce przyznano Ryszardowi Janowi Zagórskiemu z Nowogardu, zaś wyróżniono w tej kategorii Walerię Szkwarek z Nowego Waliszowa.

W kategorii Zespoły Dziecięce: wystąpił tylko jeden wykonawca Dziecięcy Zespół wokalno – instrumentalny „Reznonas” z Nietkowa, któremu jury przyznało drugą nagrodę. Wyróżnienia dla akordeonistów otrzymali: Piotr Piętka  i   Anatolij Kogut.

Grand Prix 22 Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna otrzymał: Zespół Śpiewaczy „Cantores” z Witnicy, który wystąpił w kategorii Zespoły śpiewacze z instrumentem elektronicznym. Kamieński Dom Kultury dziękuję wszystkim partnerom współpracownikom i sponsorom, którzy pomogli w organizacji imprezy.