We wtorek 6 marca 2018 r. Jubileusz 98. urodzin obchodziła Pani Genowefa Świetlik z Wolina. Z tej okazji w dzień Jubileuszu życzenia Jubilatce złożył osobiście burmistrz Wolina pan Eugeniusz Jasiewicz wraz  z  podinspektorem ds. promocji panią Agnieszką Pawełczyk.

Pani Genowefa, osoba o ogromnej pogodzie ducha i znakomitej kondycji przyjęła gości kawą i pysznym tortem w towarzystwie syna Romana, wnuczki Katarzyny i chrześniaka Zenona. Burmistrz składając gratulacje dostojnej Jubilatce wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha.

Pani Genowefa Świetlik urodziła się 6 marca 1920 r. w miejscowości Ruda w gminie Tuliszków w powiecie Konin. Wychowywała się koło Baranowicz (obecna Białoruś), gdzie ojciec pracował jako leśniczy u hrabiego Emeryka Czapskiego. Po agresji Związku Radzieckiego na Polskę na początku 1940 roku z całą rodziną, ojcem, matką i trojgiem rodzeństwa została wywieziona na Syberię, gdzie do końca wojny w niewolniczych warunkach pracowali w lesie. Tam poznała swojego późniejszego męża Mikołaja, z którym jeszcze na zesłaniu wzięła ślub cywilny. Mąż i dwaj bracia jubilatki na Syberii wstąpili do tworzącego się Wojska Polskiego – mąż i brat Ludwik do 1 Dywizji Piechoty z którą przeszli cały szlak bojowy do Berlina, a drugi brat Józef do armii gen. Andersa, z którą walczył na Bliskim Wschodzie i południowej Europie – obecnie mieszka w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Mundur wojskowy i liczne odznaczenia bojowe nieżyjącego już męża Jubilatki są przechowywane w naszym Muzeum Regionalnym im. A.Kaube. Po zakończeniu II wojny światowej  w 1946 roku mąż Pani Genowefy jako osadnik wojskowy przyjechał do Wolina, gdzie objął 10 – hektarowe gospodarstwo rolne i następnie sprowadził żonę i syna.

Pani Genowefa wspólnie ze zmarłym w 1967 r. mężem Mikołajem wychowali pięcioro dzieci: nieżyjącą już córkę Jadwigę, oraz 4 synów: urodzonego jeszcze na Syberii Stanisława, który 2 lata temu zginął w wypadku, Ryszarda mieszkającego koło Koszalina, oraz Romana i Jozefa mieszkających w Wolinie. Dochowała się siedemnaścioro wnucząt i troje prawnucząt.

Drogiej Jubilatce życzymy co najmniej 150 lat!

UM w Wolinie