Po ataku Rosji na Ukrainę dowództwo polskich sił zbrojnych wprowadziło pierwszy stopień gotowości bojowej. Taką informację podał Onet powołując się na źródła w armii i Ministerstwo Obrony Narodowej. Żołnierze muszą wrócić do koszar. Cofnięto im urlopy oraz wyjazdy służbowe.

Pierwszy stopień gotowości bojowej oznacza wezwanie żołnierzy do koszar oraz odwołanie wszystkich urlopów i wyjazdów służbowych. Polska armia sprawdza również swoje zapasy oraz stan przygotowania rezerwistów do mobilizacji.

Jak podaje Onet działania zostały podjęte w czwartek rano po ataku Rosji na Ukrainę. Rozmócy Onetu przyznają, że dalsze decyzje będą uzależnione od rozwoju wydarzeń w Ukrainie oraz ruchów żołnierzy rosyjskich. Rosja zaatakowała Ukrainę ok. godz. 4:00 czasu polskiego. Wcześniej Władimir Putin wygłosił orędzie, w którym propagandowo określił swoje działania jako „samoobronę”.

Władze Ukrainy wprowadziły stan wojenny. W Kijowie słychać syreny alarmowe. W wielu miastach słychać wybuchy. Rosjanie atakują ukraińską infrastrukturę wojskową.