ZUS udostępnił ubezpieczonym symulację emerytury. Dzięki niej można szybko i łatwo sprawdzić, jakie świadczenie otrzyma się po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla Polaków nie są to specjalnie optymistyczne informacje.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał właśnie informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Każdy ubezpieczony może ją sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy do tego profil zaufany, który można założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

– ZUS, tak jak w zeszłym roku, nie wysyłał informacji o stanie kont do ubezpieczonych w formie papierowej, ale udostępnił ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE wystarczy wejść w zakładkę „Ubezpieczony” w prawym górnym rogu PUE, następnie w menu z lewej strony wybrać pozycję „Informacje o stanie konta”. Wtedy na ekranie pojawi się lista lat, w których płaciliśmy składki. Po wybraniu pozycji „Informacja za 2020 r.” trzeba kliknąć zakładkę „Szczegóły” a następnie wybrać pozycję „Hipotetyczna emerytura”. W informacji za 2020 r. jest stan środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2020 roku (po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji).

Zakład w jednym wariancie uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a w drugim przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie odkładamy już składek. Ta opcja dostępna jest dla wszystkich ubezpieczonych, którzy skończyli 35 lat.