Dwukadencyjność, dłuższa kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich, zakaz jednoczesnego kandydowania na burmistrza oraz do Rady Powiatu, nowa definicja znaku „x”, i głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych – tak teraz będą wyglądać wybory. W środę (31 stycznia) weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego.
Nowela wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten „nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy”.
Zgodnie z nową definicją znak „x”, stawiany przez wyborcę w kratce na karcie do głosowania przy nazwisku kandydata, to „co najmniej dwie linie”, które przecinają się w obrębie kratki. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Zgodnie z nowelą z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać tylko osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Możliwość ta nie będzie dostępna dla osób starszych i Polaków mieszkających za granic. Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta pierwotnie przez Sejm znosiła zupełnie możliwość głosowania korespondencyjnego. Senat opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych.
Ustawa wprowadza dwa rodzaje komisji obwodowych: jedną ds. przeprowadzenia głosowania i drugą ds. ustalenia wyników głosowania. Pierwsza będzie przekazywać drugiej m.in. urnę wyborczą, spis wyborców oraz niewykorzystane karty do głosowania. Druga komisja będzie zaczynać pracę po zakończeniu głosowania w lokalu wyborczym.
Nowelizacja przewiduje też, że od rozpoczęcia pracy przez komisję ds. przeprowadzenia głosowania do podpisania protokołu przez komisję ds. ustalenia wyników głosowania prowadzona będzie internetowa transmisja z lokalu wyborczego.
Informacje o dostępie do transmisji będą podane co najmniej na 24 godziny przez rozpoczęciem głosowania na stronie internetowej PKW. W przypadku, gdyby transmisja była niemożliwa z przyczyn technicznych, czynności w lokalu wyborczym będą nagrywane a następnie udostępniane na stronie internetowej PKW.
Zgodnie z nowelą mężowie zaufania mają prawo obserwować prace każdej komisji – od obwodowej po Państwową Komisję Wyborczą – na każdym etapie jej prac; mogą być obecni w lokalu wyborczym podczas przygotowań do głosowania, samego głosowania, liczenia głosów i sporządzania protokołu. Mąż zaufania będzie mógł także wnosić do protokołu uwagi, wymieniając konkretne zarzuty, a także będą mogli być obecni przy przewożeniu i przekazywaniu protokołu z wyborów do właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia.
Zgodnie z nowymi wytycznymi każdy wyborca będzie mógł prowadzić agitację wyborczą na rzecz kandydatów. Jedynie do zbierania podpisów popierających zgłoszenia kandydatów wymagana będzie pisemna zgoda pełnomocnika wyborczego komitetu. Prowadzenie agitacji wyborczej bez pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego nie będzie stanowiło, jak dotychczas, wykroczenia.
Komitety wyborcze jak dotychczas będą mogą korzystać z nieodpłatnego rozpowszechniania plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne oraz pomocy w pracach biurowych udzielanej przez osoby fizyczne, a ponadto również z przedmiotów i urządzeń, w tym pojazdów mechanicznych, udostępnianych nieodpłatnie przez osoby fizyczne i nieodpłatnego udostępniania miejsc do ekspozycji materiałów wyborczych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie reklamy.
Natomiast warto pamiętać, że w ramach prowadzonej agitacji wyborczej nie wolno rozdawać przedmiotów o wartości wyższej niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych lub promocyjnych.
Obowiązek usunięcia materiałów agitacyjnych w ciągu 30 dni po zakończeniu kampanii wyborczej nie będzie dotyczył plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych znajdujących się na nieruchomości prywatnej, o ile zgodzi się na to jej właściciel.
11 komentarzy
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 20:16
DWIE KADECJE I PA PA
Singh mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 17:28
Pissdowcy przygotowują sobie grunt pod sfałszowanie wyborów.Wiedzą,że nie wygrają tych wyborów więc robią co mogą,żeby oszukać społeczeństwo.Mają to we krwi…!!!
* mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 18:24
Twoja propaganda na nic się tu nie da :) Ludzie nie głupi przejrzeli na oczy, co widać po sondażach :)
Anonim mówi:
lut 2, 2018
o godzinie 9:44
Sondaże sondażami ,pisowska chołota nigdy nie miała w Kamienia swjego przedstawiciela i nie będzie.
Anonim mówi:
lut 2, 2018
o godzinie 11:55
Ha ha ha ,sondażach w TV Trwam podczas miesięcznicy -tylko bezmózgowiec w to uwierzy.
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 10:44
Wprowadzono nowy standard ,czyli po cichu ,po pisowsku ,tak jak rozkaże prezes nocnym wyrokiem posłusznego politycznego aparatu według kaczogennych procedur.Kolejne powody do dalszego podziału społeczeństwa ,do kolesiostwa i pislamskiego nepotyzmu w imię nowo tworzonego kultu jednostki.
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 15:57
Nowy porządek dla przejrzystości wyborów – tak trzymać!
Anonim mówi:
lut 2, 2018
o godzinie 11:54
Nowy porządek według pisiorów to jednoosobowe nominacje Prezesunia dla ślepo posłusznych fanatyków wykonujących bez szemrania każdy rozkaz Dyktatora.
gość mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 16:17
Trafny komentarz,strach się bać.Trzeba iść na wybory i odsunąć ich od władzy……..
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 16:39
Masz rację trzeba usunąć tych POpaprańców z samorządów , bo jest ich tam stanowczo za dużo
Anonim mówi:
lut 1, 2018
o godzinie 9:50
Wszystkie plakaty powinny być zdjęte najpóźniej 2 dni przed wyborami. Później się robi jeden wielki śmietnik, a policja i straż miejska udaje, że nie widzi bałaganu.