W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas zimowy. Oznacza to, że przestawiamy zegarki z godz. 3 na 2 rano. Ta zmiana czasu może być jedną z ostatnich. Unia Europejska najprawdopodobniej skończy z przestawianiem zegarków w przyszłym roku.
Zmiana czasu została bowiem poddana paneuropejskim konsultacjom społecznym. Wypowiedziało się w nich 4,6 mln ludzi. Zdecydowana większość z nich, bo aż 84 proc., uznała , że zmiana czasu powinna zostać zniesiona.
Odpowiednia procedura co do końca ze zmianą czasu została już podjęta. Teraz do kwietnia przyszłego roku państwa Wspólnoty zwrócą się do Brukseli z informacją, czy w ich krajach na stałe zostanie wprowadzony czas letni czy zimowy. Potem w sprawie zmiany czasu wypowiedzą się Parlament Europejski i państwa członkowskie. Bez ich zgody zmiana czasu zostanie.
Ostatnia zmiana czasu w Unii może nastąpić 31 marca 2019 r. – o ile nie będzie państw członkowskich, które zechcą mieć u siebie czas zimowy. Dla nich ostatnia zmiana czasu nastąpi 27 października przyszłego roku.
Zmiana czasu to standard w kilkudziesięciu krajach świata. Dla niektórych branż, np. transportu, stanowi spore wyzwanie. Czasem zdarza się, że nocne pociągi stoją przez godzinę w polu.
4 komentarzy
Robert mówi:
paź 26, 2018
o godzinie 17:51
…Wypowiedziało się w nich 4,6 mln ludzi…
Mnie nikt nie pytał, BUUUU
Słowiañin mówi:
paź 26, 2018
o godzinie 11:17
W Rosji nie ma zmiany czasu,i słusznie bo owa zmiana pogarsza samopoczućie itd.
Maja mówi:
paź 26, 2018
o godzinie 9:24
Brudne syry
Anonim mówi:
paź 27, 2018
o godzinie 18:38
Stopy. Pokaż swoje z pozostałościami lata.